Styczeń w handlu: Zwonienia grupowe w Tesco, sanacja Bać-Polu i widmo strajku w Biedronce

Zamknięcie kolejnych 32 sklepów Tesco w Polsce, alarmy bombowe w sieciach handlowych w całym kraju, możliwy strajk pracowników Biedronki oraz sanacja Bać-Polu – to najważniejsze wydarzenia ubiegłego miesiąca. Nowy rok nie napawa optymizmem w branży. Czy szykują się kolejne upadłości?

Sieć Tesco już od kilku lat zmaga się z wieloma problemami. Chodzi nie tylko o polski oddział, ale całą centralę. Na początku stycznia polskie związki zawodowe działające w sieci otrzymały pismo o planowanych zamknięciach 32 nierentownych sklepów w formacie “kompakt hipermarket”. Pracę może stracić łącznie aż 1300 osób. Związki odbyły już dwa spotkania z pracodawcą, ale na razie nie udało się dość do porozumienia w sprawie zwolnień grupowych. Czy detalista poradzi sobie z restrukturyzacją w Polsce czy może będzie zmuszony do kolejnych zamknięć? 
Również centrala w Wielkiej Brytanii szykuje zwolnienia grupowe. Pracę straci ok. 9 tys. osób, chociaż początkowo mówiono nawet o 15 tys. Zwolnienia będą wynikiem zmian, jakie detalista planuje wprowadzić w swoich placówkach (m.in. likwidacja działów ze świeżą żywności czy likwidacja stołówek). 
Do tego doszły fałszywe alarmy bombowe i ewakuacje sklepów w całej Polsce. Kilka dni temu media informowały o alarmach m.in w Jeleniej Górze, we Wrocławiu, Warszawie, Zielonej Górze, Pruszkowie, Milanówku, Lubartowie i Oławie.

Również Biedronka miała w tym miesiącu ręce pełne roboty. Sieć szykuje się na strajk pracowników. Związkowcy zbierają podpisy pod referendum. Związki informowały o problemach związanych z całym procesem i utrudnianiem przeprowadzenia referendum przez sieć. Ostatecznie zgłoszono sprawę do prokuratury, która obecnie bada sprawę. 
Sieć stara się sukcesywnie załagodzić spór z pracownikami. Od stycznia firma zmieniła system premii uznaniowej dla sprzedawców-kasjerów, dzięki czemu większa ich liczba będzie je otrzymywać. Uelastyczniono też zasady otrzymywania nagrody za brak nieplanowanych nieobecności tak, by nawet w przypadku jednego lub dwóch dni nieplanowanej, ale usprawiedliwionej absencji w danym miesiącu pracownik mógł otrzymać odpowiednio 75 proc. i 50 proc. tego dodatku. Ponadto, firma zdecydowała o wypłaceniu dodatkowej nagrody dla kierownictwa sklepów oraz regionów. Jej wartość zależy od wyników sprzedaży poszczególnych placówek w trakcie całego 2018 roku. Premię otrzymało już ok. 15 tys. osób. 
W styczniu po dwóch latach rozbudowy i modernizacji Centrum Dystrybucyjne sieci Biedronka w Kostrzynie, w woj. wielkopolskim, zostało oddane do użytku. Największa zmiana to blisko trzykrotne zwiększenie powierzchni magazynów chłodniczych i mroźniczych do ponad 7 250 mkw. 
Biedronka wspólnie z DHL i Swipbox rozwija sieć urządzeń do odbierania paczek w sklepach. Kilka dni temu informowano, że jest ich już 200, a do końca roku ma być 1000. 
Na początku roku właściciel sieci podał wstępne dane finansowe za 2018 r. W ubiegłym roku Biedronka odnotowała sprzedaż w wysokości 11,7 mld euro, co oznacza wzrost sprzedaży LfL o 2,7 proc. (1,2 proc. wzrostu w samym czwartym kwartale). Sieć otworzyła 122 nowe sklepy i miała na koniec roku 2,9 tys. sklepów. Biedronka odpowiada za 67,4 proc. (68 proc. w 2017 r.) sprzedaży całej Grupy Jeronimo Martins. 
Podobnie jak Tesco, Biedronka również boryka się z problemem fałszywych alarmów bombowych.

DlaHandlu.pl

Znajdź nas:

„Wspólnie dla onk
Ile kosztuje myślen
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn