Studio Dublin cz.2 – 23. 11. 2018 – Irlandia a Brexit – gorączkowe oczekiwania. Gość: Bogdan Feręc, portal Polska – IE

Irlandzki premier Leo Varadkar, w kwestii Brexitu, zachowuje spokój i w ostatnich wypowiedziach dla mediów mówi wprost: „Wierzę w otwartą granicę między Republiką Irlandii a Irlandią Północną”.

Leo Varadkar, premier rządu Republiki Irlandii. Foto. strona partii Fine Gael.

 

Leo Varadkar uważa, że obecnie należy zintensyfikować działania przede wszystkim na ratyfikowaniu umowy wyjściowej Wielkiej Brytanii ze struktur UE., ponieważ, jak twierdzi:

„W umowie zawarte zostały gwarancje dla północnej granicy Irlandii, o ile będzie pełna zgoda wszystkich krajów unijnych, aby dokument został przyjęty w proponowanym kształcie.”

Przy tej okazji warto jednak dodać, że Republika IrlandiI chce kontrolować przepływ osób przez swoje terytorium, aby zapobiec próbom nielegalnego przekraczania granicy z Wielką Brytanią.

 

Bogdan Feręc, portal Polska-IE – Radio WNET Irlandia

– Oznacza to, że Brexit może spowodować ograniczenia w podróżach do Irlandii – powiedział Bogdan Feręc, szef portalu Polska – IE.

Irlandczycy z Północy i Południa obawiają się, że gdyby doszło do powstania twardej granicy między Ulsterem a resztą Irlandii, to wrócą krwawe wspomnienia z czasów bratobójczych walk i zamachów z Irlandzką Armią Republikańską w tle.

 

City Hall – Ratusz został zaprojektowany i wybudowany w 1779 roku przez Thomasa Cooleya jako siedziba Giełdy Królewskiej. Dzisiaj należy do Rady Miasta Dublina. Fot. Tomasz Wybranowski. 

W Studiu Dublin przedstawiam rys historyczny konfliktu na Szmaragdowej Wyspie:

Parnerem Radia WNET i Studia Dublin jest portal

Znajdź nas:

Studio Dublin – 23
Adam Małysz: Jestem
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn