Studio Dublin – 7 grudnia 2018 – Goście audycji: książe Jan Żyliński, Bogdan Feręc – Polska-IE i Aleksander Sławiński

Tomasz Wybranowski zaprasza do wysłuchania „Studia Dublin”. W programie m.in. rozmowa z księciem Janem Żylińskim i relacja z wizyty na konferencji edukacyjnej w Londynie

Sporo miejsca w „Studiu Dublin” poświęcę dwóm gorączkowym odliczaniom Wielkiej Brytanii i całej Europy. Pierwsze z nich dotyczy wtorkowego głosowania, do którego dojdzie w Izbie Gmin w najbliższy

wtorek.

Teresa May, premier rządu Wielkiej Brytanii. Fotografia z oficjalnego serwisu brytyjskiego rządu.

Premier Teresa May potrzebuje 320 głosów brytyjskich deputowanych, aby przeforsować porozumienie z Brukselą, w sprawie okresu przejściowego. I tutaj dochodzimy do drugiego odliczania, do dnia 29 marca 2019 roku. Tego dnia bowiem Wielka Brytania zamierza wyjść ze struktur UE. 

W mijającym tygodniu premier Teresa May poniosła pierwszą porażkę, którą niektórzy nazywają „wstępnym badaniem układu sił”, przed wtorkowym głównym głosowaniem.

Otóż brytyjscy parlamentarzyści przegłosowali projekt w sprawie „obrazy brytyjskiego parlamentu”, po tym gdy okazało się, iż ministrowie z gabinetu Teresy May, odpowiedzialni za przygotowanie analizy prawnej odnoszącej się do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, odmówili upublicznienia dokumentu porozumienia szefowej rządu z Komisją Europejską.

To historyczny i pierwszy, jak dotąd przypadek w historii brytyjskiego parlamentaryzmu, kiedy Izba Gmin – House of Commons doszła do przekonania, że winni takiego przewinienia są urzędujący członkowie rządu.

Wniosek poparło 311 posłów, a przeciwko było 293 posłów. Oznacza to, że Teresie May brakuje teraz 27 głosów, aby przeforsować projekt wynegocjowany w Brukselii.

Irlandczycy protestują przeciwko bezdomności na Wyspie

1 grudnia w sobotę, ulicami Dublina mogło przemaszerować nawet 15 tysięcy osób,  w proteście przeciwko zjawisku bezdomności w Dublinie.

Od sierpnia, średnio co miesiąc, odbywaja się manifestacje pod tymi hasłami. Irlandczycy coraz częściej protestują przeciwko narastającemu kryzysowi mieszkaniowemu w stolicy Republiki Irlandii.

Marsz zorganizowany przez National Homeless and Housing Coalition trwał około godziny. Protestujący wyruszyli z Ogrodu Pamięci – Garden of Remembrance, w kierunku Mostu Daniela O’Connella, potem nadbrzeżem rzeki Liffey, w kierunku ulicy Dame Street, gdzie miały miejsce przemówienia i wystąpienia przedstawicieli protestujących.

Republika Irlandii potrzebuje mieszkań. Wedle założeń do roku 2023 potrzeba ich ok. 70 tysięcy. Fot. Tomasz Szustek.

Zaledwie  10 000 osób korzysta z zakwaterowania awaryjnego. Aktywiści z National Homeless and Housing Coalition twierdzą, że

„W całej Republice Irlandii bezdomnych jest ponad 50 tysięcy. Wyrzutem sumienia dla irlandzkich władz powinna być gorzka świadomość, ze tegoroczne Świeta Bożego Narodzenia, na ulicach i skwerach, spędzi prawie 2 900 dzieci”.

Podczas manifestacji akcentowano fakt, że posiadanie domu we współczesnym świecie „nie może być przywilejem a jest koniecznością i prawem człowieka”.

Konferencja nauczycielstwa polskiego w Londynie

1 grudnia, we wnętrzach pałacu księcia Jana Żylińskiego, odbyła się ważna konferencja edukacyjna. Brytyjskie szkoły już wkrótce staną u progu dużych zmian w systemie pisania matur językowych przez młodzież, która przystapi w roku szkolnym 2019/2010 do językowych egzaminów GCSE, jak i A-Level.

Organizatorki konferencji i prelegentki: Marzena Żukowska i Małorzata Bugaj-Martynowska i prelegentki:Magdaleną Cybulską-Cieślak i Renatą Jarecką. Fot. Alex Sławiński.

Konferencję zorganizowało Centrum Szkoleń Nauczycieli Edukator, pod hasłem „Nowa i Mała Matura z Języka Polskiego. Najnowsza Specyfikacja GCSE oraz A-Level”.

Organizatorkami spotkania były założycielki Centrum Szkoleń Nauczycieli Edukator, Małgorzata Bugaj-Martynowska i Marzena Żukowska.

Obie panie na co dzień są dyrektorkami szkół polonijnych, jak również aktywnie działają w polskojęzycznych mediach w Wielkiej Brytanii, więc tematyka krzewienia polskiej kultury jest bliska ich sercu.

Od lewej organizatorki konferencji Marzena Żukowska i Małorzata Bugaj-Martynowska ze stowarzyszenia Edukator, Janina Bytniewska (Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego) i książe Jan Żyliński, który udzielił uczestnikom wydarzenia gościny. Fot. Aleksander Sławiński.

Głównymi prelegentkami były Renata Jarecka, dyrektor polskiej szkoły w Crawley, autorka książek poruszających tematykę brytyjskich matur, oraz Magdalena Cybulska-Cieślak, nauczycielka od lat przygotowująca młodzież szkolną do egzaminów językowych i maturalnych.

Wśród gości znalazła się również Janina Bytniewska, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą (UK).

Jak powiedziała Marzena Żukowska, ta konferencja została zorganizowana ponieważ porusza bardzo naglący temat:

„Niedawno w Wielkiej Brytanii weszły w życia nowe przepisy regulujące system maturalny w tym kraju. I już za kilka miesięcy uczniowie podejdą do nowego egzaminu w ramach GCSE, zaś w ramach A-Level z nowego systemu skorzystają w 2020 roku”.

Na zakończenie konferencji, głos zabrał gospodarz pałacu. Książę Jan Żyliński opowiedział o własnych polskich korzeniach, a także prowadzonej przez siebie batalii na rzecz utrzymania i przywracania języka polskiego wśród środowisk polonijnych, jak i promowania go na brytyjskiej ziemi.

Podkreślił ważną kulturotwórczą rolę, jakiej na Wyspach podejmują się nauczyciele języka polskiego. Opierając się na osobistym doświadczeniu, przedstawił nie tylko przykłady prób zachowania polskiej tożsamości, ale i zasugerował sposoby, których edukatorzy mogliby użyć w pracy z dziećmi i ich opiekunami chcącymi pozostać w polskim kręgu kulturowym.

Spotkanie w pałacu nie było jedynym, które poświęcono tematyce zmian w brytyjskim systemie egzaminacyjnym.

Kolejne odbędzie się już 26 stycznia w sali multimedialnej Polskiego Ośrodka Społeczno Kulturalnego w Londynie. Będziemy o nim informować na bieżąco.

Na konferencji był nasz korespondent Aleksander Sławiński. 

Serdecznie zapraszam – Tomasz Wybranowski

Partnerem „Studia Dublin” i Radia WNET jest portal informacyjny

T

Znajdź nas:

Greater resources ar
Studio Dublin – cz
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn