Studio Dublin – 22 marca 2019 – Goście: Krzysztof Schramm, Sebastian Mierzwiński, Bogdan Feręc- Polska-IE, Kuba Grabiasz

W piątkowe przedpołudnie w Radiu WNET, jak zwykle wieści z Irlandii i Wielkiej Brytanii. Rozmowy, przeglądy prasy, a także korespondencje i muzyka irlandzka. Dziś także podsumowanie dnia św. Patryka.


Prowadzenie: Tomasz Wybranowski i Tomasz Szustek (gościnnie)

Wydawca: Tomasz Wybranowski

Realizacja: Tomasz Wybranowski (Dublin)

Realizacja: Paweł Chodyna (Warszawa)

Produkcja: Studio 37 Dublin


Jak zwykle piątkowe Studio Dublin otworzył przegląd prasy.

Tomasz Szustek i Tomasz Wybranowski omawiali artykuły i relacje dziennikarzy „The Irish Times”, po raz pierwszy „The New European” oraz „Daily Express”.

Tomasz Wybranowski i Bogdan Feręc, szef portalu Polska-IE,  podsumowali wczorajsze decyzje Komisji Europejskiej w sprawie Brexitu. 

Wspomnieli także o bezkrólewiu w Irlandii Północnej, który trwa pod płaszczykiem Brexitu i bolączkach Gibraltaru.

Jednym z tematów rozmowy była sprawa talibski bojownika Al-Kaidy, który, po odbyciu kary więzienia w Stanach Zjednoczonych, zamieszka w Irlandii. Sulayman al-Faris lub Abu Sulayman al-Irlandi, bo o nim mowa, schwytany został w Afganistanie przez wojska amerykańskie w 2002 roku.

Szokujące dla mieszkańców Republiki Irlandii i rezydentów jest fakt, że obywatelstwo irlandzkie uzyskał w roku 2003, w czasie odbywania już kary, co skłania do gorączkowych pytań, o powód udzielenia mu obywatelstwa Republiki Irlandii.

W Studiu Dublin przypomnieliśmy o smutnej uroczystości, która odbyła się w Dniu św. Patryka w Dublinie.

17 marca, o godzinie 10.30 do dublińskiej Prokatedry, przybył prezydent Irlandii Michael D. Higgins z małżonką Sabiną, gdzie zostali zostali powitani przez arcybiskupa Dublina Diarmuida Martina.

Prezydent Irlandii Michael D. Higgins z małżonką Sabiną (w zielonym płaszczu) i arcybiskup Dublina Diarmuid Martin podchodzą do księgi kondolencyjnej w dublińskiej Prokatedrze. Fot. © Tomasz Szustek / Uspecto Images.
Prezydent Irlandii Michael D. Higgins wpisuje się do księgi kondolencyjnej. Fot. ©  Tomasz Szustek / Unspecto Images.

Prezydent z małżonką wpisali się do księgi kondolencyjnej i wzięli udział w krótkim spotkaniu modlitewnym w intencji ofiar zamachu w Christchurch. Dołączyli do nich także ambasadorzy Nowej Zelandii i Palestyny.

Krótkie przemówienie wygłosił arcybiskup Diarmuid Martin, po czym celebrował tradycyjną mszę rozpoczynającą oficjalne obchody dnia św. Patryka w Dublinie.

Po mszy św. para prezydencka udała się w uroczystej, świątecznej kawalkadzie pojazdów na trasę parady, a następnie zasiedli w loży honorowej i obserwowali uczestników tego radosnego orszaku.

W swojej krótkiej homilii arcybiskup Martin powiedział, że w milczeniu należy wspominać tych, którzy zginęli, oraz tych którzy są w żałobie, jak również i tych którzy są ranni.

Poprosił o wyrazy solidarności z mieszkańcami Nowej Zelandii, oraz z islamskimi braćmi i siostrami w Irlandii i na całym świecie:

Wiara w Chrystusa podkreśla wyjątkową godność każdej istoty ludzkiej, kładzie także nacisk na jedność ludzkiej rodziny. Rasizm, nietolerancja religijna i próby demonizacji innych wiar i nie mogą być uważane nawet za najmniejszy głos rozsądku, a i nie mają prawa aspirować do jakiegokolwiek szacunku.

Krzysztof Schramm, założyciel Fundacji Kultury Irlandii i wicekonsul honorowy w Poznaniu, oraz dziennikarz, bloger i reportażysta Piotr Słotwiński podsumowali Dzień św. Patryka.

Tłumy w dublińskim zakątku Temple Bar. Fot. Włoscy turyści podczas Patrykowej pardady A.D. 2019. Fot. © Studio 37.

Krzysztof Schramm powiedział, że Polska 17 marca 2019, była najbardziej zieloną krainą na świecie, oczywiście poza Szmaragdową Wyspą.

Piotr Słotwiński mówił z kolei o braku symetrii działań i zaangażowania Irlandczyków, gdy mowa o rocznicach z kart polskiej historii i Dnia Niepodległości 11 listopada.

Kolejną pozycją „Studia Dublin” był poszerzony przegląd prasy. W roli głównej Tomasz Szustek. Tomasz Wybranowski zapowiedział rozmowy z przedstawicielami Senatu RP, w kwestii kolejnych dotacji na działalność stowarzyszeń polonijnych w Republice Irlandii.


Dzisiaj, po rocznej przerwie powracam do analiz prac Komisji Senackiej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, czyli Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W Studiu Dublin o dotacjach z kasy Senatu i dwóch spostrzeżeniach.

W tej materii niewiele się zmienia. Oto bowiem senatorowie w dalszym ciągu nie analizują, nie sprawdzają i nie wyciągają wniosków w rozliczeń dotacji i wymiernych skutków konkretnych działań i programów.

Tym razem redakcja Studia 37 Radia WNET w Dublinie przygląda się dotacji na utrzymanie Domu Polskiego, czyli dotacji dla Ogniska Polskiego w Dublinie (pozycja 29, oferta nr 095), oraz ofercie na kampanię „Kto Ty jesteś?” (pozycja nr 65), realizowanej przez Polską Szkołę SEN i jej dyrektora Tomasza Bastkowskiego.

Cieszymy się, że Senat RP przyznaje duże pieniądze podmiotom z Irlandii,  ale jak to zwykle bywa, senatorowie nie sprawdzają czy akurat ta akcja przekłada się na zwiększenie zapisów dzieci i młodzieży do szkół polonijnych!

Czy ktokolwiek, kiedykolwiek zastanowił się nad skutecznością tejże kampanii? Skoro jednym z głównych celów tejże kampanii ma być zwiększenie liczby uczniów w szkołach polonijnych, to czy rzeczywiście ta liczba się zwiększyła? Zasadnym wydaje się prześledzenie skutków tej kampanii.

Oto dla przykładu, liczba uczniów w dublińskim SPK (Szkolny Punkt Konsultacyjny) tylko w zeszłym roku zmniejszyła się o ok. 400 (czterystu) uczniów? Z 1200 do 800?

Jeśli chodzi o szkoły należące do Polskiej Macierzy Szkolnej sprawa nie wygląda lepiej. Z zebranych informacji wynika, że tylko jedna szkoła (na dwadzieścia zrzeszonych w tej organizacji) zgłosiła większą liczbę uczniów w bieżącym roku szkolnym. Wszystkie pozostałe szkoły zgłosiły duże odpływy i wypisy uczniów.

Skoro jednym z głównych celów tejże kampanii ma być zwiększenie liczby uczniów w szkołach polonijnych, to czy rzeczywiście ta liczba się zwiększyła? Zasadnym wydaje się prześledzenie skutków tej kampanii. I oto za tydzień i za dwa tygodnie zaproszę do programu – i mam nadzieję, że przyjmie zaproszenie – pani przewodnicząca komisji senator Janina Sagatowska.

W bloku sportowym „Studia Dublin” opowieść Jakuba Grabiasza o historii GAA i motywie narodowym, z biskupem Croke w tle. 

W „Studiu Dublin” po dawce sportowych emocji, Tomasz Szustek i Tomasz Wybranowski w poszerzonym autorskim przeglądzie prasy irlandzkiej i brytyjskiej omawiali dla słuchaczy teksty  „The Irish Times”, „The New European” i „Daily Express”.

Pomnik Wielkiego Głodu w Murrisk. Fot.© Studio37

W „Kalendarium Studia Dublin” tym razem pewna rocznica związana z pojęciem emigracji.

22 marca 1841 roku zostało założone w Nowym Jorku Irlandzkie Stowarzyszenie Emigrantów To symboliczna data, ale pozwala opowiedzieć nieco o zjawisku, które wywarło tak wielki wpływ na losy milionów Irlandczyków i sprawiło, że kultura irlandzka rozlała się po świecie. 

Na filmie powyżej przyjazd emigrantów z Europy na wyspę Ellis, w Nowym Jorku.

Irlandzkie Stowarzyszenie Emigrantów miało za zadanie pomagać tym, którzy dotarli do brzegów Ameryki w pierwszych krokach po nieznanej ziemi.

Co warto podkreślić, że choć dla nas teraz jest oczywiste, że Irlandczycy mówią po angielsku, to trzeba mieć w pamięci, że język angielski tak naprawdę rozprzestrzenił się po całej Irlandii, także po prowincji, po małych wsiach dopiero w XX wieku.

Większość irlandzkich imigrantów przypływających do Ameryki od XVII już wieku mówiła jako pierwszym językiem – gaelickim, czyli irlandzkim. Wielu z nich miało ten podstawowy problem wszystkich imigrantów, czyli barierę językową.

W USA i Kanadzie istnieje, trochę jak i wśród Polaków, tysiące stowarzyszeń skupiających potomków irlandzkich imigrantów.

A filmowo Tomasz Szustek poleca gorąco do obejrzenia film „Gangi Nowego Jorku” z kreacjami Daniela Day Lewisa i Leonardo Di Caprio, który gra młodego irlandzkiego imigranta.

W „Londyńskim Wnetowym Zwiadzie” Aleksander Sławiński opowiadał o tym, co wydarzyło się w Klubie Orła Białego w Balham na południu Londynu. Tam oto odbyły się kolejne wybory „Mistera Polski UK & Ireland”.

Aleksander Sławinski. Fot. archiwum A. Sławinskiego.

Gala londyńskich wyborów Mistera Polski ma kilkuletnią tradycję. Co roku ósmego marca, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet, spośród kilkunastu finalistów wybrany zostaje najprzystojniejszy chłopak.

W tym roku, po preselekcji do ścisłego finału dostało się sześciu kandydatów.

Wydarzenie zawsze przyciąga ogromną publiczność, dopingującą startujących mężczyzn. W większości są to panie, żywiołowo kibicujące poszczególnym kandydatom podczas ich kolejnych wejść na scenę.

W bieżącym roku organizator imprezy, agencja modelek i modeli Polish Faces (A-Models) zadbała o specjalną oprawę imprezy. Przy wsparciu Tempo Entertainment, firmy odpowiedzialnej za oświetlenie i nagłośnienie wydarzenia, fantastycznie wypadli nie tylko finaliści konkursu, ale i zaproszone gwiazdy, ubarwiające wieczór swoimi występami.

Wśród nich znalazły się takie postacie jak Nicka Boon, a także Sheila Bonnick ze znanej wszystkim grupy Boney M. Zasiadała ona również w jury konkursu.

Sebastian Mierzwinski AKA Basstek, jeden ze współorganizatorów wyborów Mistera Polski UK & Ireland. Fot. arch. Sebastiana Mierzwińskiego.

Na sali obecni byli między innymi Miss Polski UK & Ireland 2018 Wioletta Tupko, a także Miss Generation 2019 Shamila Mazhar, która swoją koronę zdobyła zaledwie kilka tygodni wcześniej, podczas gali w Chiswick w zachodnim Londynie.

Tegorocznym Misterem został Piotr Cyrana, startujący z numerem 2. Łukasz Flak (z numerem 1) zdobył tytuł Mistera Foto. Natomiast Misterem Internetu został Marcel Szymański (numer 6).

W tym roku, oprócz wyborów Mistera Polski UK & Irlandii, po raz pierwszy rozdano tytuły Biker of the Year. Spośród jedenastu finalistów, trzech zdobyło tytuły.

Nagroda „Biker of the Year 2019” trafiła do Przemka Polewskiego, startującego z numerem 2.

Z kolei Hubert Skarżyński (z numerem 6) został Biker of the Year w kategorii Personality. Natomiast kolejne wyróżnienie, Biker of the Year  Internetu otrzymał Kris Rozmiarkowski.

Alex Sławiński rozmawiał z Sebastianem Mierzwińskim, jednym ze współorganizatorów konkursu i dobrych duchem polskich motocyklistów na Wyspach. 

Partner Radia WNET i Studia Dublin

Znajdź nas:

Święto Chrztu Pols
Polska i Irlandia, p
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn