Studio 37 Dublin – 29 12 2021 – B. Feręc & T. Wybranowski. Rocznica uchwalenia Konstytucji 1937 roku.

Oto ostatni w 2021 roku program „Studio 37 Dublin” na antenie sieci Radia Wnet. Bogdan Feręc, szef portalu Polska-IE.com i Tomasz Wybranowski, szef Studia 37 Dublin rozpoczęli od pewnej ważnej daty

29 grudnia 1937 roku weszła w życie konstytucja Irlandii. Dokument stanowił, że Wolne Państwo Irlandzkie przekształciło się w Irlandię (z jęz. irlandzkiego: Éire) bez formalnego wprowadzenia republiki. Stało się to możliwe po referendum z 1 lipca 1937 roku. 

Była to druga konstytucja państwa od czasu uzyskania niepodległości, która zastąpiła wcześniejszą z 1922.

Tutaj do wysłuchania cały program:

W dalszej części Bogdan Feręc i Tomasz Wybranowski mówili m.in.:

– o zakończeniu sporów w łonie współrządzącej partii Fianna Fáil,
– o decyzji Banku Centralnego Irlandii, że nie będzie zmuszał rynku do wycofania się z transakcji gotókowych.

Irlandzkie Stowarzyszenie Konsumentów poinformowało organa regulacyjne, że niektóre placówki handlu detalicznego, ale też usług, odmawiają przyjmowania gotówki, jako sposobu rozliczeniowego.

To spotkało się z ostrą krytyką BCI, który przyznał, że to łamanie prawa. Żaden ze sprzedawców działających na terenie Republiki Irlandii nie ma prawa odmowy przyjęcia gotówki, o ile klient płaci prawnym środkiem płatniczym.

Sprzedawca ma więc obowiązek akceptować każdą formę rozliczenia w zależności od sposobu, jaki chce wykorzystać nabywca.

Do 2016 roku wielka choinka z lampionów stała w centralnym punkcie Dublina, stolicy Irlandii, przy ulicy O’Connell Stret tuż obok gmachu Poczty Głównej – GPO. Fot. Tomasz Szustek

Covid jest znakomitym wytłumaczeniem, dlaczego irlandzkie dzieci i młodzież później wrócą do szkół po przerwie świątecznej.

W pandemii nauczyciele zawsze wyrażali obawy w stosunku do rozwoju całej sytuacji, a i mieli żądania, z jakimi nie występowała żadna inna grupa zawodowa, więc idąc za ciosem, tak jest również obecnie.

Wahająca się ilość przypadków zakażeń koronawirusem, ze wskazaniem na kierunek wzrostowy, dała możliwość wypowiedzi Związku Nauczycieli Irlandii, aby wyrazić zaniepokojenie i opinię, że ponowne uruchomienie szkół, wcale nie musi odbyć się w terminie.

Sekretarz generalny Związku Nauczycieli Irlandii Michael Gillespie stwierdził, że ilość przypadków zakażeń dziennych, jest na poziomie wysokim, co pod znakiem zapytania stawia możliwość otwarcia szkół i zgodnie z harmonogramem zakończenia przerwy świąteczno-noworocznej.

Muzycznie pojawili się w programie Bruce Springsteen (z albumu „Devils & Dust”) i sir Bob Geldof.

opracował: /WyT/

Przyjaciel Radia WNET

Partner Studia 37 Dublin

Produkcja i realizacja Studio 37 Dublin Radio WNET – 29 grudnia 2021

Studio Dublin na antenie Radia WNET od października 2010 roku (najpierw jako „Irlandzka Polska Tygodniówka”). Zawsze w piątek, zawsze po Poranku WNET ok. 9:10. Zapraszają: Tomasz Wybranowski i Bogdan Feręc, oraz Katarzyna Sudak, Jakub Grabiasz i Piotr Słotwiński. 
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wigilijne Popołudni
Pracownicy unikają
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська