Studio 37 – 17 IX 2019 – Goście: Zbigniew Stefanik, Alex Sławiński, Małgorzata Warmińska

Tomasz Wybranowski zaprasza na kolejną muzyczną audycję przeplataną rozmową z gośćmi i dobrą muzyką.

Goście Studia 37:

Zbigniew Stefanik – korespondent Radia WNET we Francji, politolog;

Alex Sławiński – korespondent Radia WNET z Londynu;

Małgorzata Warmińska – biznesmenka, artystka – fotografik


Prowadzenie: Tomasz Wybranowski

Wydawca techniczny: Marta Niźnik

Realizator: Karol Smyk


Część pierwsza:

Tunezja

Zbigniew Stefanik opowiada o tym, co dzieje się w wyborach prezydenckich w Tunezji.

„Mamy oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów. Wyniki odzwierciedlają klimat, który panuje w kraju, gdyż mieszkańcy odrzucili dwie główne partie rządzące. Warto również zwrócić uwagę na frekwencje, która wyniosła 30 %. Jest to spowodowane trudną sytuacją gospodarczą i polityczną w Tunezji” – mówi nasz korespondent.

Wszystko wskazuje na to, że wybory wygra Kais Saied. Bardzo mało wiemy o jego poglądach. Jest to osoba konserwatywna, która jest zwolennikiem kary śmierci. Nie mamy również żadnych informacji jeżeli chodzi o jego spojrzenie na politykę gospodarczą oraz sferę islamistów – twierdzi Zbigniew Stefanik.

Rozmówca Tomasza Wybranowskiego wspomina również o zamieszkach w Marsylii, która staje się areną przestępczości, gdzie ścierają się największe gangi narkotykowe. Rząd zapowiedział powstanie nowej grupy, która będzie składać się z 700 agentów. Ich rolą będzie inwigilacja i likwidacja grup przestępczych.

Sycylia

Alex Sławiński mówi o sytuacji wśród lokalnych mieszkańców w Sycylii. „Jest to miejsce urokliwe. Warto podkreślić, że aby dostać się na wulkan Etna trzeba zapłacić 65 euro. Ten wyjazd mogę zaliczyć do jednego z najbardziej udanych” – mówi nasz korespondent.

Kiedy rozmawiałem z lokalnymi mieszkańcami Sycylii nie słyszałem opinii o nielegalnej emigracji. Sycylia jest pierwszym miejscem, które przyjmuje emigrantów, bezpośrednio nie widać jednak niezadowolenia mieszkańców. W Sycylii można zobaczyć dużą ilość przybyszy z krajów arabskich, warto podkreślić również, że nie ma tu problemu z przestępczością. Nowi emigranci powoli dopasowują się do włoskiej przestępczości, która bardzo dobrze ich przyjmuje – dodaje Alex Sławiński.

Małgorzata Warmińska mówi o przygotowaniach do wystawy fotografii „Pieśni Nocy”, która zorganizowana będzie w Instytucie Historii PAN przy Rynku Starego Miasta 29 w Warszawie.

Mottem tegorocznej wystawy będą słowa: Szczęście to ulotna chwila.” Jak dodaje gość Tomasza Wybranowskiego: Szczęście to dla każdego co innego, a na pewno jest czymś innym dla ludzi, którzy przyjeżdżają z innych krajów. Na wystawie pojawią się ludzie 15-stu narodowości, a każdy z nich przywiezie pięć zdjęć. Po dwóch wystawach w Paryżu, przyszedł kolej na Warszawę, która obcokrajowcom często kojarzy się z trudną historią i Fryderykiem Chopinem. To jego muzyka z całą gamą emocji takich jak miłość, spokój, harmonia, melancholia, smutek, radość, patos i tragizm, była inspiracją dla 62 zdjęć, które są częścią wystawy. Wystawie będzie jej towarzyszył koncert chopinowski w ciemnościach w Nowym Świecie Muzyki 20 września.

Audycja do wysłuchania TUTAJ>>>

Polska-IE
Fiat 125p do wygrani
Zagrożenia terrorys
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish