Studenci z Limerick są w tragicznej sytuacji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

University of Limerick, Technological University of the Shannon i Mary Immaculate College proszą właścicieli domów, aby zrobili wszystko, co w ich mocy, żeby studenci w tym mieście mogli znaleźć zakwaterowanie.

Jak się jednak okazuje, w ubiegłym tygodniu do wynajęcia w Limerick było zaledwie 10 domów, co oznacza, że ani studenci, ani też inne osoby, nie mogły liczyć na to, iż znajdą odpowiedni dla siebie lokal mieszkalny. Wg władz uniwersyteckich, sytuacja jest niezwykle niepokojąca, gdyż z wyliczeń wynika, że mieszkań brakować będzie dla ponad 1000 studentów, a rok akademicki zaczyna się już niebawem.

Mówi się również, że w całym kraju może dojść do sytuacji, że studenci codziennie dojeżdżać będą komunikacją międzymiastową na swoje uczelnie, a będą też tacy, bo i takie sygnały docierają do rektoratów, którzy pokonywać będą ponad 200 kilometrów i dojeżdżać z Galway do Dublina.

Colm Moore, który prowadzi stronę internetową, a na tej pojawiało się zazwyczaj najwięcej ogłoszeń o lokalach dla studentów, powiedział, że przewidział taki scenariusz i nazywa go „armageddonem”, w którym setki, a nawet tysiące studentów pierwszego roku będą szukać miejsca do zamieszkania.

Władze University of Limerick stwierdzają, że będzie to najgorszy rok pod względem zakwaterowania studentów, a do miasta przybyć ma ok. 4500 nowych studentów, natomiast popyt na kwatery dla żaków, jest obecnie najwyższy od wielu lat.

Wg strony internetowej StandOutRenters w Limerick cena pokoju studenckiego waha się teraz od 180 € do 450 € za miesiąc, a uzależniona jest o dzielnicy, w której się znajduje, natomiast czym bliżej uczelni, ceny są wyższe. Jeszcze niedawno proponowano kilka pokoi w niedalekiej odległości od University of Limerick, a za pokój właściciel domu żądał 550 €.

Uniwersytety również działają na rzecz swoich studentów, wyznaczać oficerów mieszkaniowych i tak zrobił np. University of Limerick, na którym specjalnie oddelegowany pracownik stara się pomóc w znalezieniu zakwaterowania dla studentów.

Mówi się też, że cześć studentów z Limerick, wynajmować będzie hotele na czas studiów w nadchodzącym semestrze, ale w tym przypadku cena pokoju może wynieść nawet 400 € tygodniowo.

Sytuacja jest zła pod tym względem w całym kraju, a potwierdzają to władze wszystkich irlandzkich uczelni, a nawet dodają, iż nie spodziewają się, aby cokolwiek się zmieniło w całym roku akademickim 2022/2023.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish government to
Przez gangsterów wz