Studenci pielęgniarstwa dostaną 12,5% podwyżki

Minister zdrowia powiedział, że wkrótce przedstawi rządowi nowy plan podwyżek płatności za staże studenckie uczniów czwartego roku pielęgniarstwa.

O ile ta zmiana nastąpi, studenci pielęgniarstwa IV roku, otrzymają około 80% wynagrodzenia początkowego, wykwalifikowanej pielęgniarki. Dodatkowo minister zaproponował, aby program wsparcia w zakresie stypendium wynoszącego 100 € tygodniowo, został wydłużony o kolejny rok, a cały program kosztować ma łącznie 6 mln € rocznie.

Obecnie za 36-tygodniowy staż, studenci IV roku pielęgniarstwa, otrzymują ekwiwalent rocznych zarobków na poziomie od 21 749 do 22 249 euro, ale ta właśnie kwota ma być zwiększona o 12,5%.

Niezależnie od zapowiedzi ministra Stephena Donnelly’ego, dzisiaj przed Dáil, odbędzie się protest studentów pielęgniarstwa, a pikieta zwrócić ma uwagę posłów, iż zmiany, jakie dopiero teraz się proponuje, miały być wprowadzone znacznie wcześniej i wynikają z tzw. raportu McHugha, jaki stworzony był ponad rok temu. Zgodnie z raportem, wyższe płatności dla stażystów pielęgniarstwa, miały wejść w życie w roku akademickim 2020/2021, ale zostało to opóźnione, więc program zacznie obowiązywać dopiero w roku akademickim 2021/2022, czyli trwającym teraz.

Ważne w tej sprawie jest to, iż swoją zgodę na zmiany wyrazi i to z całą pewnością, irlandzki parlament, bo zarówno partie tworzące koalicję, jak i ugrupowania opozycyjne, nie zgłaszają sprzeciwu wobec podniesienia uposażenia studentów pielęgniarstwa.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Szkoły nie przygoto
Zwiększy się pozio
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська