Studenci dostaną covidowe stypendium

Minister szkolnictwa wyższego Simon Harris poinformował, że studenci, otrzymają w tym roku specjalne rządowe stypendium, co ma być wsparciem z powodu pandemii koronawirusa.

Z informacji przekazanej przez ministra wynika, że jeszcze przed świętami, pieniądze trafią „do rąk” studentów, a ci, aby otrzymać tę płatność, będą musieli o taką wystąpić. Wg Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, każdy z 200 000 studentów, może otrzymać jednorazowe wsparcie w wysokości 250 €, a na cały program przeznaczono 50 mln €, które zaplanowano w budżecie.

Do rządowego wsparcia uprawnieni są wszyscy studenci, więc słuchacze dzienni, ale też studiów licencjackich i podyplomowych, którzy uczą się w pełnym wymiarze godzin lekcyjnych. Co ważne, płatność dotyczy wszystkich studentów obywateli Unii Europejskiej, uczących się na irlandzkich uczelniach wyższych.

Student Universal Support Ireland (SUSI) nie będzie typowym wsparciem materialnym, ponieważ kwota 250 €, będzie mogła być przeznaczona na uregulowanie zaległych opłat studenckich lub przekazana w formie noty kredytowej, co pozwoli na wniesienie nadchodzących opłat na swojej uczelni.

Minister Simon Harris:

– Dla studentów ten rok był inny niż wszystkie. Większość uczelni będzie w tym semestrze działać online, a my zapewnimy pomoc finansową z funduszu wartego 50 mln euro.

Minister Harris zapowiedział również, że w najbliższym czasie, planuje spotkanie ze wszystkimi rektorami wyższych uczelni, aby omówić wyzwania, jakie stanęły przed samymi uczelniami oraz studentami w nadchodzącym 2021 roku. Omówione zostaną możliwości pracy uczelni w warunkach ograniczeń, a także dodatkowe wsparcie, które kierowane będzie także do studentów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian