„Strzał” przypominający albo wakacje na wyspie

HSE przypomina mieszkańcom Irlandii, że wkrótce, zmienią się przepisy w zakresie podróży międzynarodowych i osoby bez trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19, nie opuszczą kraju.

Wg HSE, może to dotyczyć tysięcy osób, które uwierzyły, że czas ograniczeń zakończył się całkowicie, ale nie tych w ujęciu międzynarodowym. 1 lutego 2022 roku wchodzi w życie przepis, iż każda osoba, która chce opuścić dowolny kraj unijny, ale nie tylko ten, podczas przekraczania granicy, zobowiązana jest do okazania dowodu szczepienia, a zaszczepieni przed 1 maja 2021 roku, potwierdzić muszą otrzymanie szczepienia przypominającego.

Tym samym, mieszkańcy Irlandii, którzy obie dawki covidowej szczepionki, otrzymali przed 1 maja ub. roku, zmuszeni są poddać się trzeciemu szczepieniu, by mieć możliwość opuszczenia wyspy. W innym przypadku podróż może zakończyć się już na lotnisku, bo pasażer „bez wzmocnienia”, zostanie zawrócony do domu.

Przed 1 maja 2021 roku zaszczepionych w Irlandii zostało ponad 480 000 osób, z czego ok. 44 000 nie otrzymało jeszcze dawki trzeciej, więc potencjalnie, to ich właśnie dotyczy możliwość odmowy wyjazdu z kraju.

Nowe globalne przepisy wchodzą w życie od zbliżającego się wtorku, a podkreślił to szef krajowego programu szczepień w HSE Damien McCallion.

HSE jest też przekonane, bo tak brzmi komunikat, iż ilość zakażeń wzrośnie drastycznie w marcu i kwietniu, kiedy skończy się 9-miesieczny okres ważności dokumentu szczepienia, a ów wykorzystywany jest obecnie w Irlandii do celów podróży międzynarodowych.

*

Koniec ważności dokumentu szczepienia podniesie ilość zakażeń. Wstrząsająco mądry dokument, bo wie, kiedy może dopuścić wirusa do posiadacza kartki z datą szczepienia.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Trudny styczeń
Prezydent w ogniu kr
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська