Strojniś nadobny w Irlandii

Ze względu na stale ocieplający się klimat Irlandii, pojawiają się tutaj nowi przedstawiciele fauny i flory, a obecnie odkryto nowy, a dotychczas niespotykany na wyspie gatunek pająka, o czym powiedział dr Michel Dugon z Venom Systems Laboratory na NUI Galway.

Strojniś nadobny to pająk średniej wielkości z rodziny skakunowatych i jest jednym z największych przedstawicieli swojej grupy, a charakteryzuje się czarnym głowotułowiem, czerwonym odwłokiem z dwoma czarnymi pasami, które biegną wzdłuż ciała oraz ceglastoczerwonymi odnóżami.

Jego naturalnymi siedliskami są południowa część Europy, ale i Półwysep Koreański oraz niektóre rejony USA.

Osobnik znaleziony w okolicach Dublina to samiec, jest dojrzały, ale nie wiadomo, w jaki sposób trafił na wyspę. Obecność można tłumaczyć na kilka sposobów, bo mógł przypłynąć tutaj statkiem w kontenerze, ale i być przewieziony w samolotowym bagażu. Pająk mógł też trafić tutaj wraz z przemytnikami albo i jako pajęczy osesek, niesiony wiatrem.

Specjaliści od pajęczaków mówią, że ten gatunek sporadycznie pojawiał się już w Wielkiej Brytanii, więc ta droga jest obecnie najbardziej prawdopodobna, czyli pająk przybył do nas w którejś z ciężarówek, których tysiące każdego roku pływają promami pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią.

Pająk, co ważne, jest nieszkodliwy dla ludzi, a na dodatek ładny, więc nie trzeba stosować wobec niego uznanego narzędzia do unicestwiania pająków, czyli papucia.

Bogdan Feręc

Źr: NUI Galway

Polska-IE
Nie chce płacić al
Tayto Park szuka pra
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish