Strefa euro niepewna w podnoszeniu stóp procentowych

Jak powiedział szef Banku Centralnego Irlandii Gabriel Makhlouf, nie jest wcale pewne, że stopy procentowe podniesione zostaną przez Europejski Bank Centralny, co mogłoby mieć miejsce w tym roku.

Gabriel Makhlouf dodaje, że wcale nie jest wolą EBC, by stopy procentowe były podnoszone, gdyż struktury decyzyjne obawiają się, że może to zniszczyć rosnący dopiero wzrost wskaźników. Szybkie podnoszenie stóp procentowych mogłoby przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego, więc postępy w ożywieniu gospodarczym, mogą być zniweczone, o ile stopy procentowe będą rosły. Nie wydaje się również, by doszło do tego w czerwcu, co wcześniej sugerowano, a to za sprawą obaw o wciąż rosnącą inflację, co powinno doczekać się reakcji EBC.

Są też rozbieżności w ocenie sytuacji i Europejski Bank Centralny oraz krajowe banki centralne, opracowują strategię działania na najbliższe miesiące, jednak rynek jest przekonany, że do podniesienia stóp procentowych w strefie euro dojdzie, co nie musi mieć wcale miejsca teraz lub w najbliższym czasie, podkreśla Makhlouf. Zależeć to będzie od wielu czynników, więc EBC, przede wszystkim chce utrzymać rosnące wskaźniki wzrostów gospodarczych, by odbudowywać europejskie firmy po pandemii, co obecnie, jest właściwie blokadą dla podnoszenia stóp procentowych.

Gabriel Makhlouf jest członkiem Rady Zarządzającej w Europejskim Banku Centralnym, więc ma możliwość wpływania na decyzje EBC, a z jego opinii wynika, iż będzie przeciwny, jeżeli propozycja podniesienia stóp procentowych, ponownie będzie omawiana na posiedzeniu Banku Centralnego. Wcześniej szefowa EBC Christine Lagarde, nie chciała wykluczyć możliwości podnoszenia stóp procentowych w tym roku, a i sugerowała, iż taki krok będzie potrzebny, jednak brak porozumienia w tej kwestii szefów banków centralnych strefy euro, przyniósł decyzję, iż konkretne rozwiązania mogą być podjęte, ale dopiero na marcowym posiedzeniu. Istotne jest też, że banki centralne strefy euro, do tej pory nie są zgodne, czy stopy procentowe powinny być podniesione, czy też nie, co wskazuje, że brak porozumienia, ponownie powstrzyma EBC od ich podniesienia.

Prezes Banku Centralnego Irlandii wypowiadał się o tym zagadnieniu na łamach gazety Financial Times, a dodał, że ożywienie gospodarcze w Irlandii i Europie, daje przekonanie, iż rok 2022, będzie tym z wysokimi wskaźnikami wzrostowymi, więc nie można teraz w tym przeszkadzać, a na reakcję EBC, czas powinien przyjść później.

Makhlouf spodziewa się również, że inflacja, rosnąć będzie jeszcze do lata tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Financial Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rośnie aktywność
Irlandzki rząd o po
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська