Strategia na drugą falę koronawirusa. Będą blokady, ale…

Światowa pandemia koronawirusa wywołała zjawisko pełnej blokady państw, co niektórzy nazywają dobrodziejstwem, a inni działaniem nazbyt zachowawczym i niepotrzebnym.

Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że to właśnie uchroniło, jak dzieje się w przypadku Irlandii, przed licznymi zachorowaniami i ogromną ilością zgonów, a przeciwnicy tego rozwiązania są zdania, iż poprzez blokadę, wpędzono poszczególne gospodarki w kryzys. Niemniej jednak rządy przygotowują się na drugą falę koronawirusa i zaczynają przygotowywać plany działań na wypadek powrotu dużej ilości zachorowań.

Takie same plany rysują irlandzkie władze polityczne i medyczne, jednak z pierwszych informacji wiemy, iż kraj nie może sobie pozwolić, aby kolejny raz wprowadzić pełną blokadę, więc tej raczej nie będzie, chyba że, okaże się ona niezbędna. W tym przypadku bardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest jednak wprowadzanie wielu ograniczeń, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze niedawno, a nawet blokowaniem poszczególnych miast lub hrabstw. Mówi się teraz częściej o ukierunkowanych działaniach, czyli takich, które będą odpowiedzią na potrzeby danego rejonu, w którym wykrywane będą ogniska zakażeń. Możliwe będzie też czasowe zamykanie granic dla ruchu turystycznego oraz restrykcyjny zestaw badań osób przybywających na wyspę, jeżeli i ten środek stanie się konieczny.

Z całą pewnością odrzucono argumenty o powrocie do ścisłych kontroli granicznych, które w całej Europie miałyby stać się przyczynkiem do likwidacji strefy Schengen, czyli wolnego podróżowania po Unii Europejskiej, bo to jedna z podstawowych unijnych zasad i już wkrótce zacznie działać normalnie.

Podczas spotkań grup roboczych omawiane są również dotychczasowe działania rządu w tym zakresie i ocenia się, czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa, były adekwatne do zagrożenia, a i jak wpłynęły na kraj. W głównym nurcie zainteresowania grup roboczych leżą przede wszystkim skutki społeczne i gospodarcze, ale w tym kontekście ocenia się też stan zdrowotny wyspy i wpływ blokady na zwiększenie zapadalności na inne choroby.

Pełny raport w tej sprawie ma być gotowy przed końcem sierpnia, a przedstawiony będzie rządowi i parlamentarzystom, którzy omawiać mają go na posiedzeniu plenarnym. Jednocześnie z raportem przedstawiony ma być plan przyszłych działań, więc rozwiązania, jakie będą wprowadzane, jeżeli w Irlandii, rozpocznie się druga fala zachorowań na koronawirusa.

Na koniec jedna glossa i należy dodać, że w grupach roboczych pojawiły się głosy, iż z raportem i propozycjami działań ochronnych trzeba się spieszyć, bo kolejna fala, może przyjść już w końcówce wakacji lub na początku roku szkolnego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Gerry Adams joins Fr
Dublin najdroższy w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish