Strajk nauczycieli przed końcem roku szkolnego?

Stanowczość minister edukacji Normy Foley, ale też irlandzkiego rządu, iż trzymać się będzie nowego planu szczepień, stoi w opozycji do żądań nauczycieli, którzy chcą być szczepieni poza kolejnością.

Obecnie, jedynym właściwie kryterium, oprócz przypadków nagłych i wymagających takiego działania, jest kryterium wiekowe, więc kolejka do szczepień, ustawiana będzie od najstarszych do najmłodszych mieszkańców Irlandii.

Nauczyciele uznali natomiast, iż grozi im duże niebezpieczeństwo, bo są pracownikami pierwszej linii, więc postawili się na równi z lekarzami, pielęgniarkami, policjantami i pracownikami handlu detalicznego, a ci wszyscy, mają kontakt z dużą ilością potencjalnych nosicieli koronawirusa.

Po spotkaniu z minister Foley, która powiedziała, iż nie ma innej opcji, jak szczepienie zgodne z datą urodzenia, centrale reprezentujące nauczycieli zadecydowały, iż namawiać będą swoich członków, by w głosowaniu, poparli akcję strajkową. O ile tak się stanie i belfrowie zdecydują się na taki krok, strajk może być zorganizowany, co wynika z terminarza strajkowego, jeszcze przed końcem roku szkolnego.

Do nauczycieli nie trafiła chyba jednak propozycja Departamentu Zdrowia, bo ten zaproponował, że o ile HSE dysponować będzie nadwyżkami szczepionek, ich grupa, może liczyć na przyspieszenie podawania wakcyny.

Stawiający się ponad innymi oczekującymi na szczepionki nauczyciele, nie wspominają obecnie o tej propozycji, więc albo jest to dla nich nieinteresujące, albo taka propozycja, w ogóle nie padła. Jasne jest natomiast, iż trzy największe związki nauczycielskie, wciąż są na kursie kolizyjnym z rządem i stanowczością minister Normy Foley. Ważne jest też, że minister edukacji, nie zamierza zmieniać nic w rządowym programie szczepień, co potwierdziła w wypowiedzi dla telewizji RTÉ, gdzie powiedziała, iż gabinet, ustala obecnie harmonogram szczepień w oparciu o wiek.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Ambitny cel Ursuli v
Irlandia popiera pri
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian