Storm Dudley i Eunice uderzą w Irlandię

Met Éireann potwierdza wcześniejsze doniesienia, że przynajmniej dwie burze huraganowe uderzą w Irlandię, chociaż wciąż nie ma pewności, czy stanie się to na pewno.

Wg Met Éireann układy niskiego ciśnienia, nazywane obecnie Dudley i Eunice, szybko zmierzają w kierunku Republiki Irlandii, co wskazuje, że ten pierwszy, pojawi się tutaj już dzisiaj i zacznie wpływać na pogodę w kraju. Obie burze charakteryzować się mają silnym wiatrem, jeszcze silniejszymi podmuchami, a i obfitymi opadami deszczu. Nie jest też wykluczone, że w części zachodniej i północnej, przyniosą opady deszczu ze śniegiem, samego śniegu i gradu.

Pełną moc Dudley pokaże w środę i to właśnie północ i zachód wyspy, będą rejonami jego najwyższej aktywności.

Storm Eunice pojawi się natomiast w piątek, a wtedy wiatr będzie znacznie silniejszy, jak i większe będą opady, określane obecnie przez meteorologów ulewnymi. Ta burza huraganowa objąć ma swoim oddziaływaniem większą część Irlandii.

Synoptycy oczekują, że siła wiatru dochodzić może w porywach do 130 km/h, a w rejonach przybrzeżnych, znacznie przekraczać też tę wartość. Należy oczekiwać też wysokich fal przyboju, a fale morskie, mogą wdzierać się na ląd. Oczekuje się również, że w części zachodniej i południowo zachodniej, będziemy mieli do czynienia ze zjawiskiem cofki, czyli wpychania wody morskiej do rzek, co podniesie ich stan i może powodować zalania. Met Éireann spodziewa się też lokalnych zalań i podtopień, a także powodzi na niewielką skalę.

Bogdan Feręc

Źr: Met Éireann

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wakacje z całą pew
Supertrawlers should
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>