Stopniowe wychodzenie z mediów społecznościowych

Wzorem innych mediów w Irlandii, Polsce i na świecie, rozpoczęliśmy powolne odchodzenie od mediów społecznościowych, które zaczynają zbyt intensywnie wnikać w treść, wysyłają coraz więcej ostrzeżeń, a i zawiadamiają o możliwości zablokowania niektórych publikacji.

Część mediów społecznościowych, zaczęło również stosować nieatrakcyjne sposoby naliczania ilości wejść i statystyk odwiedzin, co wpływa na pozycjonowanie w sieci, a takie problemy zgłasza już teraz większość niezależnych redakcji, więc tych, które nie należą do koncernów prasowych. Powstała w tym zakresie światowa inicjatywa, by zrezygnować ze współpracy z potentatami rynku mediów społecznościowych i o ile być tam obecnymi, to w mocno ograniczonej formie.

To z kolei oznacza, że tylko część treści udostępniana będzie u globalnych dostawców usług społecznościowych, a rozwijane będą inne kanały komunikacji. Istotne jest również, że w ułatwiającym życie internecie, zatraca się umiejętność wyszukiwania wiadomości, a chociaż bezpośrednie publikacje są bardzo wygodne dla użytkowników globalnej sieci, wytwarza się w ten sposób społeczeństwo, które podane ma wszystko „na tacy”, więc nie musi się w żadnym stopniu wysilić, by dotrzeć do interesujących ich wiadomości.

W związku z tym również portal Polska-IE rozpoczął właśnie ograniczone publikowanie bezpośrednich linków, ale wiadomości z Irlandii, Polski i świata, wciąż dostępne będą na stronie www.polska-ie.com. Co więcej, w najbliższych tygodniach, uruchomiona zostanie możliwość dodawania komentarzy pod publikowanymi tekstami, jednak wyłącznie dla osób po pełnej rejestracji, co jest wymagane przez dostawcę usługi. Dla lepszej komunikacji planujemy również stworzenie i uruchomienie aplikacji, która dostarczać będzie wszystkich treści, jakie publikowane są na portalu Polska-IE. Nie planujemy natomiast, a trend na świecie jest rozwojowy, aby wprowadzić dostęp płatny. Nie jest wykluczone, że już wkrótce, pojawi się rozwiązanie, które pozwoli na całkowite wyłączenie pojawiających się reklam, jednak to dostępne będzie dla osób, które za takie wniosą opłatę, czyli czytelnicy sami zadecydują, z jakiego rozwiązania chcą korzystać.

Jest również wielce prawdopodobne, że pojawimy się w innych, niż te największych mediach społecznościowych, nazywanych teraz pozbawionymi globalnej cenzury, ale i to pieśń przyszłości.

Bogdan Feręc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dublińska Straż Po
The Sit Down Sunday
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська