Stomatologiczne rekordy Guinnessa i nie tylko…

Jak już informowaliśmy, podczas konferencji Asysdent 2019 podejmiemy próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w największej lekcji stomatologii na świecie. Okazuje się jednak, że stomatologia jest dziedziną, w której ustanowiono już kilka ciekawych i oryginalnych rekordów…

Przypomnijmy – podczas VI Ogólnopolskiej Konferencji Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent zaprosimy wszystkie chętne uczestniczki do próby ustanowienia rekordu Guinnessa w największej lekcji stomatologicznej na świecie.

Lekcję poprowadzi jej pomysłodawca – dr Tomasz Maria Kercz, spiritus movens konferencji Asysdent. Będzie ona dotyczyła prawidłowego mieszania masy wyciskowej. W tym samym czasie w Auli 1000 Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego najlepsze higienistki i asystentki w Polsce będę przygotowywać masę – umożliwi to firma Dental Tree, która dostarczy materiał niezbędny do części praktycznej.

Przygotowując się do próby ustanowienia rekordu, dokładnie sprawdziliśmy, czy nikt przed nami nie podjął już takiego wyzwania. Otóż rekordowej lekcji stomatologii nie przeprowadził jeszcze nikt, ale w naszym kraju ustanowiono wcześniej kilka rekordów związanych ze stomatologią.

30 września 2014 r. ponad 250 tys. dzieci pobiło rekord w jednoczesnym szczotkowaniu zębów. Były to maluchy zebrane w około 4 tys. przedszkoli w całym kraju, a także kilku galeriach handlowych. Dzieci szczotkowały zęby przez dwie minuty, a relację z całego wydarzenia można było śledzić na portalu YouTube. Wcześniejszy rekord w 1997 r. ustanowili mieszkańcy Indii – wówczas zęby w 380 miejscach szczotkowało 170 tys. osób.

Z kolei 15 października 2015 r. w miejscowości Pomigacze pod Białymstokiem ustanowiono rekord Polski w „największym wzorze ułożonym z wałków stomatologicznych celulozowych”, czyli stosowanych na co dzień przez dentystów wałeczków z ligniny. Mozaikę układali pracownicy tamtejszej kliniki stomatologicznej, obchodzącej wówczas 15-lecie działalności. Z wałeczków ułożono oczywiście wzór zęba, a zajmował on powierzchnię 18,675 m2. Wydarzenie obserwowali wysłannicy polskiego Biura Rekordów.

Na koniec jeszcze kilka słów o rekordzie, którego autorem jest natura. We wrześniu 2017 r. 18-letni Hindus Urvil Patela został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako posiadacz najdłuższego zęba na świecie. Usunięty mu siekacz mierzył… 3,67 cm. Nastolatek z Indii zgłosił się do gabinetu stomatologicznego, gdyż wstydził się uśmiechać z powodu swojego gigantycznego siekacza. Dentyści przeprowadzili u niego ekstrakcję w znieczuleniu miejscowym, która trwała około 30 minut.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Znajdź nas:

Ciężarowy “tetri
Stephen Fahey: South
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn