Stomatologia: różne stawki w krajach UE

Narodowy Fundusz Zdrowia – jak co roku w okresie wakacyjnym – przypomina, że aby skorzystać z publicznej służby zdrowia poza granicami Polski w krajach Unii Europejskiej, niezbędna jest karta EKUZ. Jej wyrobienie trwa dwie minuty, a można to zrobić w każdym z oddziałów wojewódzkich oraz licznych delegaturach. Czytaj więcej: Przed zagranicznym urlopem zadbaj o kartę EKUZ.Karta ta zapewni bezpłatną opiekę medyczną w wielu przypadkach. Zaliczają się do nich oczywiście zabiegi ratujące życie, a także w wielu różnych sytuacjach – leczenie szpitalne. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w  stomatologii. Polaków obowiązują bowiem takie same zasady dotyczące płatności za leczenie stomatologiczne jak obywateli danego kraju. A trzeba pamiętać, że nie wszędzie stomatologia jest elementem publicznej służby zdrowia na takich zasadach, jak w Polsce. Dlatego przed wyjazdem za granicę radzimy nie tylko wyrobić kartę EKUZ, ale też dokładnie przeanalizować, na jakie świadczenia możemy w związku z tą kartą liczyć. Można to zrobić na stronach internetowych Narodowego Funduszu ZdrowiaPrzytoczymy kilka przykładów

Udział pacjenta w finansowaniu leczenia (koszty współpłacenia) niepodlegający zwrotowi przez NFZ: FinlandiaZa leczenie stomatologiczne pacjent musi pokryć koszty we własnym zakresie w wysokości zwykle do 35 EUR.Hiszpania i WłochyPacjent korzystający ze świadczeń stomatologicznych jest zobowiązany do poniesienia pełnych kosztów leczenia.GrecjaZa wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa, leczenie stacjonarne w szpitalu pacjent musi pokryć we własnym zakresie opłatę w wysokości do 25% ceny.FrancjaPełny koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i lekarza dentysty wynosi 23 EURIrlandiaGabinety dentystyczne w Irlandii działają w ramach prywatnego systemu opieki zdrowotnej i nie honorują EKUZ, zatem pacjent musi pokryć we własnym zakresie koszty leczenia stomatologicznego.
MaltaW nagłych przypadkach, leczenie stomatologiczne w szpitalach i placówkach służby zdrowia jest bezpłatne. Jednakże, w pozostałych przypadkach dostęp do bezpłatnej opieki stomatologicznej jest ograniczony. Z reguły jest ona udzielana prywatnie, za odpłatnością pacjenta.Wielka BrytaniaObowiązują 3 grupy opłat ryczałtowych za uzyskanie świadczeń stomatologicznych:

1. w wysokości £ 18,50 za badania, diagnostykę, porady i jeśli wymaga tego leczenie, za zdjęcie rentgenowskie, zaplanowanie dalszego leczenia oraz za leczenie w nagłych przypadkach,

2. w wysokości £ 50.50 obejmujące wszystkie świadczenia z grupy 1, oraz dodatkowe leczenie, takie jak wypełnienia, leczenie kanałowe i usuwanie zębów (ekstrakcje),

3. w wysokości  £ 219 obejmujące wszystkie świadczenia z grupy 1 i 2, oraz dodatkowe leczenie wymagające użycia koronek, protez i mostów.

Daną opłatę ryczałtową za leczenie stomatologiczne pacjent uiszcza tylko raz nawet, jeśli niezbędne jest wykonanie kilku zabiegów w ramach tego samego leczenia. Lekarz może poprosić o to, by pacjent zapłacił za świadczenie przed zakończeniem leczenia.

Z opłat są zwolnione osoby poniżej 18 roku życia, studenci do 19 roku życia, kobiety ciężarne i te, które urodziły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, dorośli przy niektórych rodzajach leczenia, jak i osoby o niskich dochodach. Również pacjenci przebywający w szpitalu NHS, w którym lekarz dentysta przeprowadza leczenie, są zwolnieni z opłat, z wyjątkiem opłat za protezy i mosty.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Poland likely to hav
System testowania ko
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian