Stena Line zwiększa możliwości transportowe na kontynent

Dzisiaj do Rosslare Europort przybije prom linii Stena Line, który będzie znacznie większy od tego, który do tej pory pływał na trasie do Cherbourga.

Wg armatora, zaistniała potrzeba wymiany promu na większy, ponieważ wzrosło zainteresowanie przewoźników, kiedy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Co ważne, Stena Line, zaproponuje wkrótce dodatkowe rejsy na kontynent europejski, co będzie odpowiedzią, na zapotrzebowanie transportowe, jakie zgłaszają firmy z Republiki Irlandii oraz z Europy kontynentalnej.

Do tej pory trasę Rosslare-Cherbourg obsługiwał prom Stena Horizon, który zastąpiony zostanie przez dłuższy, bo 215-metrowy Stena Embla. Jak dodaje Stena Line, prom Stena Horizon przechodzić będzie prace konserwacyjne, a w planach jest jego powrót na tę trasę, jednak to tylko założenia, bo o ile zapotrzebowanie na większy prom będzie się utrzymywać, to pozostanie on na tej trasie na stałe.

Armator Stemna Line dodał, iż chce też zwiększyć swoje możliwości transportowe z Irlandii na kontynent i w odwrotnym kierunku, więc uznano, że taka próba, będzie wskazywała kierunek, w jakim powinna podążać firma w związku z brexitem.

Co ciekawe, Stena Embla jest nowym promem, wybudowanym w Chinach i wstępnie obsługiwać miała trasę Belfast – Liverpool, ale potrzeby przewozowe okazały się inne, więc zadecydowano o zmianie jego przeznaczenia. Stena Embla odbędzie dzisiaj swój dziewiczy rejs, a na jej pokład, dopiero dzisiaj wsiądą pierwsi pasażerowie i wjadą pierwsze ciężarówki oraz samochody. Ostatecznie prom Stena Embla, zastąpiony ma zostać jednostką Stena Estrid, która jest podobnych rozmiarów.

Aktualnie oprócz przeprawy promowej Stena Line, na kontynent, z Irlandii można pływać liniami DFDS oraz British Ferries, a wszyscy armatorzy rozwijają siatkę połączeń lub zapowiadają zwiększenie częstotliwości kursów.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/RTE

Polska-IE: Udostępnij
Wielka Brytania moż
Czy pracodawcy wymag
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian