Status Orange – Storm Aiden

Jak wynikało z wcześniejszych zapowiedzi, Met Éireann podniósł poziom ostrzeżenia pogodowego i w kilku hrabstwach ogłasza Pomarańczowy Alert.

Meteorolodzy w związku burzą huraganową Aiden, która zbliża się do wyspy, spodziewają się wiatru, który w porywach może dochodzić do 130 km/h i powodować szkody materialne. Ostrzeżenie o statusie pomarańczowym wejdzie w życie w sobotę 31 października o godzinie 05:00, a obowiązywać będzie do godziny 22:00. Pomarańczowy Alert wydano dla Carlow, Kilkenny, Wexford, Wicklow, Cork, Kerry i Waterford, ale wkrótce możemy się spodziewać, że dołączą do tych miejsc inne hrabstwa lub powiaty.

Aiden powieje ze średnią prędkością od 65 do 80 km/h, natomiast podmuchy mają mieć prędkość od 100 do 130 km/h w rejonach przybrzeżnych.

Kolejne ostrzeżenie o statusie pomarańczowym wydano dla Donegal, Galway, Mayo, Sligo i Clare, a to również dotyczy silnego wiatru i obowiązywać będzie od soboty od 08:00 do godziny 16:00.

Dla całego kraju obowiązywać będzie Alert Żółty, który wejdzie w żucie w sobotę o 01:00 i potrwa przynajmniej do godziny 15:00.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Zbliża się mokry i
Studio Dublin – 30
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian