Stany zapalne jamy ustnej a nadciśnienie u dzieci

Są związki między przewlekłym stanem zapalnym tkanek twardych w jamie ustnej a rozwojem nadciśnienia tętniczego, także u dzieci – twierdzi prof. dr hab. n. med. Danuta Ostalska-Nowicka, pediatra, nefrolog i hipertensjolog z Kliniki Nefrologii Dziecięcej i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Związek między nadciśnieniem tętniczym a zapaleniami tkanek miękkich jamy ustnej został już częściowo przebadany u pacjentów dorosłych. – Wykazano zmiany w cytoszkielecie śródbłonka, hiperplazję i hipertrofię miocytów ściany naczyń krwionośnych, gdzie liczne cząstki bioaktywne lokalnie i systemowo powodują dalszą przebudowę naczyń, prowadząc do wazokonstrykcji i rozwoju nadciśnienia tętniczego – powiedziała prof. dr hab. n. med. Danuta Ostalska-Nowicka, pediatra, nefrolog i hipertensjolog z Kliniki Nefrologii Dziecięcej i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Jak dotąd niewiele było za to danych dotyczących związków przewlekłych stanów zapalnych w jamie ustnej a rozwojem nadciśnienia u dzieci. W ośrodku prof. Ostalskiej-Nowickiej przeprowadzono więc badania dzieci i młodzieży pomiędzy 6. a 18. rokiem życia z potwierdzonym pierwotnym nadciśnieniem tętniczym. Wyniki porównano z grupą kontrolną. – U dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym wykazano hiperurykemię, zaburzenia w gospodarce lipidowej oraz próchnicę zębów mlecznych i stałych – powiedziała prof. Ostalska-Nowicka.
– Istotnie statystycznie więcej wykazano próchnicy zębów u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem tętniczym niż w grupie kontrolnej. Zaobserwowano również, że ubytki i wypełnienia w zębach stałych istotnie częściej występują u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym niż u zdrowych – dodała.
Źródło: www.dentonet.pl
Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>