Staniał gaz ziemny w hurcie. Czy stanieje w detalu?

Europa zaczęła uzupełniać zapasy gazu, a robi to teraz chętniej, ponieważ ceny na europejskich giełdach zostały ustabilizowane i są najniższe od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Holenderskie kontrakty terminowe, a to te wyznaczają ceny dla całej Europy i są obecnie na poziomie 91,02 € (-3,7 pkt. proc.) za megawatogodzinę, czyli jest to najniższa cena od 23 lutego 2022 roku. Źródła podają, że obniżyły się również ceny na brytyjski skroplony gaz ziemny i tam wskaźnik cen obniżył się o 7,3 punktu procentowego.

To informacja, która może wskazywać, że rynek powoli zaczyna widzieć możliwości poprawy sytuacji, nawet w przypadku ograniczonych dostaw gazu z Federacji Rosyjskiej. Istotne jest też, że do europejskich portów zbliża się już 10 tankowców z gazem LNG, co pozwoli uzupełnić zapasy i będzie początkiem realizacji umów, jakie z partnerami z Ameryki Północnej i państw arabskich podpisała Unia Europejska.

Ważne jest też, iż część państw unijnych zastanawia się cały czas, jak realizować wymóg postawiony przez Kreml, by za gaz płacić w rublach, ale mówi się, że nie będzie to możliwe, gdyż rosyjska waluta w wielu przypadkach jest nieprzeliczalna, więc banki nie potrafią dokonać transferu.

Magazyny gazu w Europie wypełnione były gazem w 41 proc. i jest to najniższy średni poziom, który po okresie zimowym wynosił zazwyczaj 44%. Na początku tego miesiąca było jeszcze gorzej, gdyż w magazynach do przechowywania gazu zapasy wynosiły zaledwie 33% i zachodziła obawa, że gazu zacznie brakować. Unia Europejska będzie przez dostawy gazu spoza Rosji uzupełniać swoje zapasy, ale będzie też realizować ustalenia, by zapasy błękitnego paliwa utrzymywane były stale na poziomie 80%. Tak powinno być jeszcze przed 1 listopada, a zimą zapasy wynosić mają minimum 90%.

Aktualnie dostawy gazu będą wsparciem dla państw, które już zostały odcięte od dostaw gazu, więc mowa tu o Polsce i Bułgarii, ale i Finlandia zgłasza, że „istnieje realne ryzyko wstrzymania dostaw gazu” do tego kraju. Ma to bezpośredni związek z decyzją o przystąpieniu Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego, więc obawy wzrosły, gdy Finowie złożyli formalny wniosek o przyjęcie w struktury NATO.

Nie ma jednak zapowiedzi, by obniżyły się z tego powodu ceny detaliczne, gdyż sprzedawcy hurtowi czekają na rozwój sytuacji i potwierdzenia trendu spadkowego.

Bogdan Feręc

Źr: Bloomberg

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland has sent EUR
Irlandzkie firmy ska
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська