Stali klienci karani są przez ubezpieczycieli

Bank Centralny Irlandii przeprowadził badanie, a z tego wynika, że więcej płacą ubezpieczycielom ci klienci, którzy są z nimi od lat i osoby starsze.

Raport BCI nie pozostawia żadnych wątpliwości w tej sprawie i otwarcie mówi, że to „kara” za lojalność, a ta, nigdy nie powinna mieć miejsca. W opracowaniu powiedziano również, iż bardziej opłaca się, co kilka lat zmienić ubezpieczyciela, niż trwać przy wybranym, co właściwie jest zaskakującym postępowaniem. Bank Centralny dodaje, że wynika to z praktyk, jakie stosują firmy ubezpieczeniowe, więc stosowania podwójnych cen.

Ubezpieczyciele pozwalają sobie również na inny sposób dyskryminacji ubezpieczonych, mówi raport, bo wyższe koszty polis, ponoszą osoby starsze oraz tzw. podatne na zagrożenia, więc wg ubezpieczalni, należy pokryć ryzyko wyższymi składkami. BCI w swoim raporcie określa również, że „podwójne standardy cen”, są swoistym oznaczeniem klientów, ale co ważne, niekiedy przy dokładnie takim samym poziomie ryzyka, składki też są różne.

W związku z takimi praktykami, firmy ubezpieczeniowe w Irlandii, oskarżone zostały o okradanie klientów, do czego wykorzystują zebrane przez siebie przez lata dane, a te, używane są do ustalenia indywidualnej wysokości składki. Najczęściej dzieje się tak, iż osoba, która musi odnowić pakiet ubezpieczenia, otrzymuje znacznie wyższą propozycję cenową odnowienia, niż było to np. rok wcześniej.

W raporcie Banku Centralnego Irlandii czytamy:

– Nasza analiza wzbudziła również obawy, że konsumenci, którzy nie zmieniają ubezpieczyciela regularnie lub aktywnie negocjują zniżki przy odnowieniu, są często w gorszej sytuacji niż ci, którzy tego nie robią, Istnieją ogromne różnice między tym, co płacą różne grupy klientów w stosunku do oczekiwanych kosztów, przy czym klienci z najdłuższym stażem płacą najwięcej. Podwójne ceny są ewidentne w pakietach ubezpieczeń samochodów prywatnych i ubezpieczeń mieszkaniowych, gdzie nowi i odnawiający umowy klienci, obciążani są różnymi składkami z powodów innych, niż ryzyko i koszt obsługi. Dostawcom ubezpieczeń nie udało się wykazać, w jaki sposób te praktyki cenowe mogą w różny sposób wpływać na określone grupy konsumentów oraz potencjalnego wpływu na niektóre grupy konsumentów, bardziej niż na inne.

BCI przeprowadził też inne badanie, a z tego wynika, dlaczego firmy ubezpieczeniowe podnoszą składki stałych klientów. Chodzi o to, iż klienci, którzy podpisali umowę, z jednym z ubezpieczycieli, w większości wolą przy nim zostać. To właśnie skłania firmy ubezpieczeniowe, do wykorzystywania konsumentów, bo i tak, większość z nimi pozostanie, co w konsekwencji daje wyższe zyski, przy niewzrastającym zbytnio ryzyku.

Bogdan Feręc

Źr: Raport BCI

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl: To będz
Podróże między Ir
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian