Stagnacja w walce z koronawirusem

Zastępca naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn powiedział, że niewiele zostało już czasu, by można było podjąć decyzję, o obniżeniu stopnia ograniczeń i tym samym „uratować święta Bożego Narodzenia”.

Wg dr. Glynna, mamy tylko dwa tygodnie, by ilość przypadków zakażeń ponownie zaczęła maleć, bo obecna sytuacja jest zatrzymaniem procesu spadkowego, gdyż ilość dziennych zakażeń utrzymuje się na stałym poziomie. O ile taka sytuacja będzie miała miejsce nadal, Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, nie będzie miał podstaw do wydania rządowi rekomendacji, o obniżeniu poziomu ograniczeń do trzeciego, a do obniżenia go do drugiego w okresie świąt, nie ma nawet co marzyć.

Potrzebny jest teraz wysiłek całego społeczeństwa i władz, by sytuacja ponownie pokazała tendencję spadkową, a społeczeństwo, kolejny raz zaczęło ściśle stosować się do wszelkich zaleceń, dodał zastępca dyrektora medycznego w Departamencie Zdrowia dr Ronan Glynn.

Jest na to bardzo mało czasu, mówił dalej Glynn, bo już 26 listopada zbierze się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, a wtedy podejmować będzie decyzję o zmianie poziomu ograniczeń. O ile sytuacja przedstawiać się będzie, jak ma to miejsce obecnie, to rekomendacją może być utrzymanie piątego poziomu obostrzeń lub obniżeniu go do poziomu czwartego.

Dr Glynn poprosił też społeczeństwo, by w najbliższym czasie, ponownie zaczęło stosować się do wszelkich zaleceń wynikających z najwyższego poziomu ograniczeń, bo zarówno NPHET, jak i rząd mają potwierdzone informacje, iż przepisy łamane są nagminnie. Do władz dochodzą sygnały, iż przepis o domowych wizytach, stał się już teraz w wielu przypadkach martwym, a i zakaz dużych spotkań na ulicach, również nie jest respektowany.

Jeżeli poziom zakażeń dziennych, utrzymywać się będzie w przedziale od 300 do 500, nie należy się spodziewać, aby poziomo ograniczeń, został obniżony poniżej trzeciego, co będzie wkrótce rekomendacją NPHET.

Bogdan Feręc

Źr: NPHET/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Rząd zakaże sprzed
Pogłoski o pierwsze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian