Środki pomocowe od rządu

Gabinet rozważa właśnie wprowadzenie środków, które mają na celu ograniczenie wpływu kryzysu na mieszkańców kraju, a pracuje nad nimi kilka departamentów.

Jak się okazuje, propozycje opozycji, a ta zgłasza je od kilku miesięcy, mogą okazać się niezbędne do wprowadzenia, więc potrzebna będzie też nowelizacja budżetu, czyli wprowadzenie tzw. mini budżetu. Rząd zapowiedział środki, które ograniczać mają wpływ rosnących cen na życie mieszkańców wyspy, z jakimi już teraz borykają się gospodarstwa domowe.

O pracy rządu poinformował wicepremier Leo Varadkar, a powiedział, że departamenty rządowe, prowadzą obecnie kalkulacje rosnących kosztów utrzymania w wielu obszarach, a propozycje pomocowe będą rozpatrywane do wprowadzenia przez gabinet. Rozwiązania mogą być wprowadzone znacznie wcześniej, niż mówiło się o nich do tej pory, bo i sytuacja gospodarcza jest trudniejsza, a i zapowiada się znaczne pogłębienie kryzysu.

Jak wiemy z wypowiedzi wicepremiera, propozycje płynące z ministerstw, będą charakteryzować się wprowadzeniem powszechnych dotacji, w tym na opiekę nad dziećmi i to dla wszystkich rodziców, nie zaś dla wybranych grup. Wprowadzone mają być również programy pomocowe dla rodziców uczniów starszych, gdzie rosnące koszty posłania latorośli do szkół ponadpodstawowych i wyższych utrudniają dalsze kształcenie. Z nowych zasad skorzystają też, a może przede wszystkim uczniowie zamieszkujący wsie i małe miasteczka, bo ta grupa może liczyć na dodatkowe wsparcie.

Gabinet rozważ też rozszerzenie programu darmowych wizyt u lekarza rodzinnego, więc zwiększenie zasięgu kart wizyt lekarskich, obniżenie opłat za leczenie szpitalne oraz obniżenie cen na leki.

Zwiększony ma być nacisk rządu na pomoc dla osób wynajmujących mieszkania, ale też na znaczne zwiększenie dostępności mieszkań po tzw. przystępnych cenach.

Wcześniej mówiono, że takie działania mogą być podjęte po zatwierdzeniu budżetu w październiku, jednak wnioski opozycji w Oireachtas, prawdopodobnie wprowadzone będą wcześniej. Sinn Féin nie ustaje w swoich naciskach, by rząd wprowadził je natychmiast i zamiast czekać kolejne miesiące, znowelizował budżet już teraz.

Wydaje się również, że najbliższy tydzień będzie kluczowym dla decyzji gabinetu, a opozycja w Irlandii zyskała właśnie kolejny argument, gdy minister finansów Donohoe przyznał, że kryzys będzie głębszy od zapowiadanego.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kryzys będzie głę
Sinn Féin może mie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська