Sputnik podawany będzie w Irlandii?

Rząd już zadecydował, iż o ile będzie to możliwe, w kraju, jako jednej ze szczepionek, używać się będzie tej produkowanej w Rosji.

Decyzja jest konsekwencją zawirowań ze szczepionką produkowaną przez AstraZeneca, której dostawy, nadal są ograniczone, a i jej bezpieczeństwo zdrowotne jest w wielu przypadkach kwestionowane. Dlatego gabinet przyjął już rozporządzenie, a i nawet porozumiał się z rosyjskimi władzami medycznymi, że w chwili, kiedy Europejska Agencja Leków, zatwierdzi szczepionkę Sputnik V do użycia na terenie Unii Europejskiej, Irlandia gotowa jest zakupić jej znaczne ilości.

Strona irlandzka miała też otrzymać już od Rosjan zapewnienie, że szczepionki, dostarczone zostaną w zakontraktowanych kwotach, a obecnie, wyspa dostała już wszelkie wytyczne, w jaki sposób Sputnik V powinien być transportowany, przechowywany i podawany. Rosyjskie władze medyczne, miały też przesłać do Irlandii pełną dokumentację medyczną, jaka dotyczy ich wakcyny, aby mogli się zapoznać z nią specjaliści z kraju.

Europejska Agencja Leków rozpoczęła proces legalizacji rosyjskiej szczepionki Sputnik V, która jest obecnie poddawana ocenie przez specjalistów współpracujących z EMA. Jeżeli Agencja zatwierdzi produkt do użycia, to na europejski rynek, trafić może nawet kilkadziesiąt milionów pojedynczych dawek, o czym zapewniają Rosjanie. Producent z Rosji dodaje, iż jego możliwości wytwórcze są duże, więc nie powinno być żadnych opóźnień w dostawach.

Niektóre źródła podważają jednak słowa Rosjan i twierdzą, że wschodni sąsiad Unii Europejskiej, nie ma aż tak dużych możliwości produkcyjnych tego medykamentu, więc należy dopiero sprawdzić, czy ewentualny kontrakt, mógłby być realizowany w deklarowanych terminach i ilościach, jakich może oczekiwać UE.

Z doniesień agencyjnych wiemy również, że jedna z europejskich firm, rozpoczęła już negocjacje ze stroną rosyjską, aby ta wyraziła zgodę na produkcję ich preparatu w Unii Europejskiej. IDT Biologika stwierdza, iż takie zezwolenie, pozwoli na zwiększenie dostaw na obszarze UE.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Obyło się bez incy
Odszkodowania będą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian