Sprzedaż domów mocno wyhamowała

Central Statistics Office podał nowe dane o rynku nieruchomości, a z tych wynika, że sprzedaż domów zatrzymana została wpływem wirusa SARS-CoV-2.

Ogólna ilość kwietniowych transakcji kupna-sprzedaży domów i mieszkań spadła do niecałych 1200, czyli nabywców znalazło o 40% mniej nieruchomości, które wystawione zostały do sprzedaży i taki wynik porównywalny jest do danych z lat 2010/2011, dodaje CSO. Nie wpłynęło to jednak na ceny, bo te nadal były 0,5% wyższe od tych z kwietnia ubiegłego roku, ale spadek do marca tego roku wyniósł natomiast 0,2%.

Łączna ilość zgłoszonych w Revenue transakcji obniżyła się o 28,9% w porównaniu do kwietnia ub. roku, a niższa od marcowych o 34,7%. Jednocześnie CSO podaje, że na rynku sprzedaży pojawiło się więcej mieszkań i tych było o 0,5% więcej niż w analogicznym okresem ubiegłego roku.

Jeżeli przyjrzymy się cenom domów i mieszkań to te w Dublinie spadły w jeden rok do kwietnia o 0,1%, ale poza stolicą podniosły się o 1,1%. Średnia cena standardowej nieruchomości w kraju wyniosła w kwietniu 296 606 €. Najwyższą zanotowaną w kwietniu średnią ceną domu była ta z Dun Laoghaire-Rathdown i wyniosła 597,931 €, a najtaniej średnio dom można było kupić w Leitrim za jedyne 117 463 €.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Polska-IE: Udostępnij...
Dwudniowe ostrzeżen
Oszustwo!!! Social W
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish