Sprzedawcy internetowi muszą informować klientów o wszystkich podatkach i opłatach celnych

Wszyscy sprzedawcy internetowi muszą upewnić się, że wszelkie podatki i opłaty celne są uwzględnione w łącznej cenie towarów i usług zamawianych przez konsumentów, stwierdził senator Fine Gael Garret Ahearn.

Senator Ahearn, jako rzecznik Fine Gael ds. przedsiębiorczości i handlu powiedział:

– Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Celnej w styczniu 2021 roku klienci zostali ostrzeżeni o możliwości nałożenia dodatkowych opłat w zależności od wartości i pochodzenia zamawianych towarów i usług. Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) otrzymała od tego czasu skargi od konsumentów, którzy zgłosili, że nieświadomie kupili na stronie internetowej z końcówką „.ie”, wierząc, że jest to firma zarejestrowana w UE, tylko po to, by odkryć, że tak nie było, co stało się powodem naliczania opłat celnych. Jedna z osób powiedziała mi, w jaki sposób kupiła produkt ze strony internetowej, która, jak sądziła, znajdowała się we Francji, ale w rzeczywistości produkt został wysłany ze Stanów Zjednoczonych i w rezultacie musieli uiścić opłatę celną w wysokości 100 euro na rzecz firmy kurierskiej, po dostarczeniu produktu. Czasami klienci mogą podejrzewać, że zamawiają towary z irlandzkiej lub unijnej strony internetowej, ale nie zawsze tak jest i mogą wtedy mogą ponieść dodatkowe koszty, takie jak cła lub brytyjski podatek VAT, oprócz opłat manipulacyjnych, które mogą być naliczone przez firmy kurierskie w imieniu Urzędu Skarbowego. Zgodnie z CCPC rejestracja domen .ie nie jest objęta prawem ochrony konsumentów, a prawo ochrony konsumentów nie wymaga, aby strony internetowe .ie miały siedzibę w Irlandii. Wiele firm dostosowało się do Brexitu i utworzyło nowe lokalizacje magazynowe, aby ograniczyć zakłócenia dla konsumentów.  Wiele firm spoza UE, zwłaszcza brytyjskich, wysyła do Irlandii z UE, więc nie obowiązują żadne kontrole celne ani opłaty. Konsumenci są chronieni przepisami prawa, gdy kupują od firmy zarejestrowanej w UE, ale mogą pojawić się poważne wyzwania, jeśli konsumenci nieświadomie kupują od firmy spoza UE, a następnie napotkają problem. Wysoce nagłośniona kampania informacyjna byłaby również pomocna w tym, na co powinni zwracać uwagę konsumenci, aby uniknąć ukrytych opłat. 

Obejmują one;

  • Sprawdzenie zarejestrowanego adresu firmy w sekcji Regulamin witryny, aby dowiedzieć się, gdzie są zarejestrowane, nawet jeśli witryna ma domenę „.ie” lub „.eu”, ponieważ nie zawsze oznacza to, gdzie firma jest zarejestrowana lub ma siedzibę. Jeśli nie możesz znaleźć tych informacji, rozważ zakup na alternatywnej stronie internetowej.
  • Jeśli firma ma więcej niż jedną witrynę internetową z wieloma różnymi domenami – np. „.de” lub „.co.uk” – sprawdź zarejestrowany adres na każdej witrynie przed zakupem na niej.
  • Kupowanie na stronie internetowej spoza UE oznacza, że ​​prawa konsumenta nie obowiązują automatycznie, a jeśli coś pójdzie nie tak, rozwiązanie problemu może być trudniejsze, zwłaszcza jeśli towary lub usługi mają wysoką wartość.

Wszyscy sprzedawcy internetowi, niezależnie od ich siedziby, powinni dołożyć wszelkich starań, aby całkowita cena towarów lub usług zawierała podatki i cła importowe/opłaty celne. Powinni przynajmniej ostrzec klientów, że mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za dodatkowe opłaty i udzielić im niezbędnych informacji, zanim konsument dokona płatności.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przeciwko Rosji tocz
Rząd musi przyspies
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська