Sprzeczne stanowiska NPHET i rządu

Już wcześniej gabinet Micheála Martina zapowiadał, że 1 grudnia, zamierza obniżyć poziom ograniczeń do trzeciego, by przed samymi świętami Bożego Narodzenia, ponowienie zmniejszyć rygory bezpieczeństwa zdrowotnego.

Z tą opinią nie zgadzał się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który twierdził, że zbyt wcześniej jest na takie deklaracje, a i nie powinno się przechodzić do tak niskich poziomów ograniczeń. NPHET wydał swoje zalecenia w tym zakresie, a głównym powodem, dla którego rząd zadeklarował, iż odrzuci niektóre porady Zespołu, stało się twierdzenie, aby puby podające jedzenie, nadal pozostały zamknięte, podobnie, jak restauracje i hotele.

W tych przypadkach NPHET mówi o zagrożeniu epidemiologicznym i wysokim ryzyku rozprzestrzeniania się koronawirusa. NEHET niechętnie patrzył też na zapowiedź gabinetu w sprawie zniesienia zakazu odwiedzin domowych, co ma nastąpić przed świętami, a i zniesienia zakazu podróżowania poza granice hrabstw.

Rządowa podkomisja ds. Covid-19 uznała jednak, że nie można trzymać się wszystkich wytycznych, jakie w swoim zaleceniu wydał Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, ponieważ o ile widzi potencjalne zagrożenia, to jednak okres, w jakim się za chwilę znajdziemy, kłóci się z jej poglądami oraz oczekiwaniami mieszkańców kraju. Członkowie podkomisji uznali jednocześnie, że ilość zakażeń zmniejszyła się na tyle, iż można pozwolić na stopniowe znoszenie ograniczeń, a i pozwolić mieszkańcom kraju, na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia.

W jednym ze zdań, jakie padły na posiedzeniu podkomisji ds. Covid-19 usłyszeliśmy, iż w tym roku, zabrano już społeczeństwu jedne święta, więc Boże Narodzenie, powinno odbywać się prawie normalnie.

Dzisiaj po południu, gabinet wydać ma oficjalny komunikat w sprawie obniżenia poziomu ograniczeń, jak i poinformuje, jakimi zasadami trzeba będzie się kierować po 1 grudnia 2020 roku, a i opublikuje też kilka zaleceń co do postępowania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Donald Trump zapowia
Znikająca nadzieja
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian