Sprawy w sądzie będą nieopłacalne

Kiedy Rada Sądownicza zgodziła się na obniżenie wysokości odszkodowań za wypadki powodujące obrażenia ciała, w kraju rozpoczęły się też dyskusje na ten temat.

W tej kwestii wypowiedzieli się również prawnicy, którzy orzekli, że dochodzenie swoich praw i odszkodowań na drodze sądowej, stanie się właściwie nieopłacalne. Aktualnie, kiedy dopiero tworzony jest dokument określający wysokość odszkodowań, już mówi się, że koszty sądowe, jak i pomoc prawna, mogą przewyższyć samo odszkodowanie, co z kolei prowadzi do wniosku, że sądy, przestaną rozpatrywać powództwa z tytułu obrażeń ciała.

Nowe zasady orzekania w tych sprawach, czyli o odszkodowania za uszczerbek na ciele, znajdą się w przepisach regulujących procesy sądowe, a najwięcej zmian dotyczyć będzie w tych najczęściej spotykanych.

Do takich należą m.in. sprawy o uszkodzenie lub odniesienie kontuzji pleców i szyi, a średnie odszkodowania sięgały w tym zakresie 15 700 €. Po zmianach stworzone zostaną widełki wypłat odszkodowań, więc za taki sam uszczerbek na zdrowiu, po uszkodzeniu pleców lub szyi, osoba skarżąca, otrzyma od trzech do sześciu tysięcy euro, więc mniej, niż średnia obecnych odszkodowań. Wcześniej, co było mocno krytykowane, Rada Sądownicza chciała jeszcze bardziej obniżyć wysokość odszkodowań i za uszkodzenie pleców lub szyli, proponowała ramy od 500 do 3000 euro.

Co ważne, zdecydowano się jednak na inny krok i jeżeli uraz utrudniać będzie życie i powodować przerwę w pracy do 6 miesięcy, odszkodowanie, jakie może być przyznane to od 500 do 3000 €, natomiast uszczerbek na zdrowiu pleców i szyi, który ma poważniejsze konsekwencje, więc trwa 6 miesięcy i więcej, „wyceniono” na kwotę od 3000 do 6000 €. Dopiero urazy trwające, leczone i utrudniające życie przez okres od jednego roku wzwyż, dawać będą podstawy do żądania znacznie wyższych odszkodowań.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Zniechęcanie do Dni
Sinn Féin musi prze
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian