Sprawdza się czarny scenariusz

Jest już chyba bardziej niż prawdopodobne, że kryzys mieszkaniowy zostanie pogłębiony, a wynika to z ankiety, jaką przeprowadzono wśród deweloperów.

Z tej dowiadujemy się, że ponad połowa, a dokładnie 57% deweloperów, odłożyła lub zawiesiła realizację nowych projektów, głównie mieszkaniowych, aby mierzyć się z wyzwaniami, którymi są wysokie koszty prac budowlanych, ale też stale opóźniający się proces planistyczny. Badanie przeprowadziła firma BDO, a ta zajęła się badaniem nastrojów w branży deweloperskiej, natomiast sama ankieta ujawniła szereg problemów, jakie wpływają na tutejszy rynek budowlany.

Kiedy zapytano o wyzwania, jakie stoją przed sektorem budowlanym w Irlandii, 44% respondentów odpowiedziało, iż jedną z większych barier są procesy planistyczne, a ¼ dodaje, że brak wykwalifikowanej siły roboczej. 1/5 twierdzi, iż problemy są także w przypadku wzrostu kosztów materiałów budowlanych, które wzrosły w ostatnim czasie do niespotykanych wcześniej poziomów, a wpływają na ogólny koszt realizacji inwestycji i opłacalność przedsięwzięć.

Co ciekawe, w ankiecie 50% badanych firm odpowiedziało, że spodziewa się, iż rządowy program „Help to Buy”, będzie miał pozytywny wpływ na podaż, natomiast z wiedzy deweloperów wynika, że z tego i podobnych programów korzysta już 78% kupujących swój pierwszy dom.

Dyrektor ds. finansów, nieruchomości i budownictwa w BDO Ireland Allan Sweeney uważa, iż zainteresowanie programami rządu dla kupujących swój pierwszy dom, nadal jest wysokie, ale dodał, że potrzebne będą w nich pewne zmiany, co pozwoli osiągać cele mieszkaniowe.

Allan Sweeney:

– Podczas gdy wyzwania stojące przed deweloperami wykazują oznaki opóźniania budowy, w niniejszym raporcie wskazano na potrzebę pewności i szybkości w zakresie wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego. Chociaż szanujemy znaczenie procesu planowania, istnieje wyraźna wskazówka, że ​​obecny system może wymagać przeglądu w świetle trendów rynkowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Brett Jordan on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland to produce 10
Sinn Féin trzyma si