Sprawa połączeń 999 ma swoje konsekwencje

Wczoraj odbyło się wysłuchanie komisarza policji Drew Harrisa w sprawie braku reakcji Gardy, na połączenia na numer alarmowy.

Podczas spotkania z Policing Authority Drew Harris przyznał, że do takich przypadków dochodziło, a i przeprosił za postępowanie policjantów, jednak to nie wystarczyło, bo sprawa będzie kontynuowana.

Policing Authority zwróci się teraz do rządu, aby ten wyznaczył niezależną firmę konsultingową, która otrzyma prawo zbadania anulowanych połączeń na numer alarmowy 999.

Zadanie, jakie stanie przed osobami prowadzącymi audyt, będzie ogromne, bo trzeba będzie sprawdzić rejestry połączeń za lata 2019 – 2020, a to wtedy dochodziło do największej ilości nieprawidłowości, co przed Policing Authority potwierdził komisarz Drew Harris.

Szef policji dodał, że anulowane połączenia na numer 999, nie dotyczą wyłącznie spraw związanych z przemocą domową, bo podczas wewnętrznego przeglądu, jaki został przeprowadzony na rozkaz władz Gardy, wyszło na jaw, że i w innych sprawach, policjanci w całym kraju, nie podejmowali żadnych działań.

W tym przypadku mówi się, że nawet ponad 22 500 spraw, uznawanych za priorytetowe, mogło być zignorowanych przez policjantów, ale w tym zakresie nadal toczy się wewnętrzny policyjny audyt.

Sprawą żywo interesuje się minister sprawiedliwości, zastępująca urlopowaną Helen McEntee Heather Humphreys.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
Zezwolenia szkolenio
Sinn Féin domaga si
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian