„Śpiący minister” nie dał zgody

Minister transportu odmówił udzielenia rządowego poparcia dla obwodnicy Galway, która niedawno, uzyskała aprobatę regulatora planowania.

Sprawa obwodnicy dla stolicy zachodniego wybrzeża Irlandii znana jest mieszkańcom miasta od kilkunastu już lat, a przez ten okres, nie zmieniło się nic i istnieją wyłącznie plany jej wybudowania. Każdy, kto chociaż raz był w Galway, wie doskonale, że miasto jest permanentnie zakorkowane, a z cudem graniczy, przedostanie się przez nie, kiedy udajemy się w kierunku Clifden, bo główna arteria komunikacyjna, wykorzystywana jest zarówno przez mieszkańców miasta, jak i okolicznych miasteczek, ale też przez ruch tranzytowy.

Wiele mówiło się w ostatnich latach o potrzebie zmiany tras ruchu w Galway, a i lokalni radni zwracali uwagę na pilność inwestycji, co jak widać, nie przełożyło się na ministerialną decyzję.

Śpiący minister, jak nazywają go Irlandczycy, a chodzi tu o Éammona Ryana, który uważa, że potrzebna jest obecnie „ocena szeregu kryteriów”, co wymusza kodeks postępowania w wydatkach publicznych. Ryan wskazuje też potencjalne przeszkody prawne, jakie należy pokonać, by projekt uzyskał akceptację gabinetu.

*

W mojej ocenie, to zwykła blokada inwestycji, która spowodowana jest brakiem środków, niezależnie od tego, co minister Ryan powiedział i powie w przyszłości. Natomiast miasto, w którym mieszkam, poprzez tę decyzję, przez kolejne lata, cierpieć będzie komunikacyjnie, a i może to spowodować wyhamowanie jego rozwoju.  

Bogdan Feręc

Źr. własne – lokalni radni

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzka IKEA jest
Rok dwudziesty i dru
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська