Specjalne posiedzenie powodziowe. Możliwe zalania dużych obszarów Irlandii

Dzisiaj przed południem zbierze się Krajowa Grupa Koordynacyjna ds. Sytuacji Kryzysowych i omawiać będzie zwiększające się ryzyko powodziowe w kraju, ale głównie na zachodzie wyspy.

Powodem spotkania są zapowiedzi Met Éireann o zbliżającym się huraganie Jorge, który oprócz wiatru przyniesie ze sobą opady deszczu. Ponieważ suma opadów w lutym dwukrotnie przekroczyła średnie wartości notowane dla tego miesiąca, sytuacja powodziowa w kraju stała się nader niebezpieczna, a i występują już w niektórych rejonach kraju zalania, co spowodowane jest wysokim stanem wód rzecznych.

Dodatkowo na wcześniejsze wydarzenia pogodowe, nałoży się teraz huragan Jorge, a ten siłą wiatru, wstrzymywać będzie opróżnianie rzek, co spowoduje ich spiętrzenie, a oznacza to, że nawet w ujściach rzek, poziom wody wzrośnie do niebezpiecznie wysokiego. Taka sytuacja może powodować zalania i powodzie, które potencjalnie dotykać mogą całe zachodnie wybrzeże.

Wcześniej mieliśmy do czynienia z huraganami Clare i Dennis, a Jorge, któremu nazwę nadała Hiszpańska Służba Meteorologiczna, jest bardzo aktywnym frontem atmosferycznym, co daje podstawę do twierdzenia, iż przypuszczalnie spowoduje wiele szkód na irlandzkiej wyspie.

Meteorolodzy spodziewają się wiatru w porywach do 130 km/h, natomiast na wybrzeżu Atlantyku, może wiać z prędkością dochodzącą lub nawet przekraczającą 140 km/h. Jorge przyniesie też ulewne deszcze.

Od chwili pojawienia się informacji o zbliżaniu się do Irlandii huraganu Jorge, w stanie pogotowia pracuje Krajowa Dyrekcja Zarządzania Przeciwpożarowego i Awaryjnego, Jednostka Zarządzania Kryzysowego w Departamencie Mieszkalnictwa, dwa Departamenty Planowania i Samorządu Lokalnego, a także Krajowa Grupa Koordynacyjna ds. Sytuacji Kryzysowych i OPW, które na bieżąco monitorują sytuację w kraju.

Jeżeli słowa meteorologów zostaną potwierdzone, Krajowa Grupa Koordynacyjna ds. Sytuacji Kryzysowych, nie wyklucza wprowadzenia na niektórych terenach Irlandii stanu sytuacji nadzwyczajnej, przede wszystkim z powodu zalań, podtopień i powodzi.

Bogdan Feręc

Źr: The National Emergency Coordination Group  

Polska-IE
201 mieszkań w blok
Studio Dublin – 28
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish