Specem od gospodarki zostanie Leo Varadkar

Nowy rząd objawi się w tych dniach, więc pojawia się coraz więcej informacji, o jego przypuszczalnym kształcie, a ten wynika z umowy koalicyjnej.

Nie będzie zaskoczenia w kwestii premiera, bo tym zostanie Micheál Martin z Fianna Fáil, ale to nie jedyne stanowisko, które obejmie, bo lider FF będzie też szefem Ministerstwa Obrony. Wicepremierem w pierwszej połowie kadencji rządu zostać ma Leo Varadkar, który jednocześnie pełnił będzie funkcję ministra przedsiębiorczości, biznesu, pracy i gospodarki, co może zwiastować dla tych działów trudne chwile. Jednocześnie mówi się, że Varadkar może też objąć inne ministerialne stołki, bo może także zasiadać w Ministerstwie Finansów lub Spraw Zagranicznych, ale to mało prawdopodobny scenariusz, chociaż nadal możliwy.

Ministrem Spraw Zagranicznych zostanie zapewne Simon Coveney, który straci jednocześnie urząd wicepremiera, ale w tym przypadku, nie można powiedzieć, żeby była to nieodpowiednia kandydatura, bo Coveney, doskonale poznał zagadnienia i uwarunkowania obecnej polityki międzynarodowej i sprawy brexitu.

Fotel ministra zdrowia zachowa prawdopodobnie Simon Harris, chociaż mówiło się, że i on może zmienić resort.

Zmiana i to widoczna nastąpi na stanowisku ministra finansów, bo tym najprawdopodobniej zostanie Michael McGrath, ale po połowie kadencji, zastąpić go ma dotychczasowy szef resortu, czyli Paschal Donohoe. Sam minister Donohoe proponowany jest na szefa Departamentu Wydatków i Reform, a wymieni go w 2022 roku minister McGrath.

Szefem Ministerstwa Sprawiedliwości zostanie mniej znany polityk Fianna Fáil i ten resort przypadnie Darze Calleary’emu, aby po połowie kadencji, zastąpił go Jim O’Callaghan, ale to nie jest jeszcze do końca pewne. Ochroną socjalną Irlandii zajmować się ma Anne Rabbitte z Fianny, która miała również pełnić funkcję ministra ds. dzieci, jednak w tym przypadku mamy więcej wątpliwości, ponieważ ten właśnie resort, może zostać zlikwidowany. Padła jednak propozycja, by utrzymać Ministerstwo ds. Dzieci i Młodzieży, ale nie ma jeszcze konkretnych decyzji, więc na ostateczny kształt ministerialnych funkcji, musimy zaczekać.

Tak dochodzimy do Eoghana Murphy, który żegna się rządem, a na stanowisku ministra zastąpić go ma Barry Cowen. Resort Edukacji proponuje się Catherinie Martin, czyli wiceprzewodniczącej Partii Zielonych, a Thomas Byrne z FF, zajmie się szkolnictwem wyższym.

Ważnym resortem z punktu widzenie irlandzkiej gospodarki jest turystyka, kultura i dziedzictwo narodowe, więc za ten segment gabinetu odpowiedzialny ma być Roderic O’Gorman z Zielonych.

Aktualna minister biznesu i innowacji Heather Humphreys zmieni resort i zarządzać ma rolnictwem, natomiast szef Green Party Eamon Ryan, zajmie się klimatem i środowiskiem.

Nowość w gabinecie to posłanka z Galway, czyli Hildegarde Naughton, która zasiądzie prawdopodobnie w fotelu ministra komunikacji, rozwoju wsi, społeczności i Gaeltacht.

Ciekawa mieszanka, ciekawe propozycje, ale jeszcze ciekawiej będzie, jak ten rząd powstanie i zacznie… 

…, a może dajmy temu spokój.

Bogdan Feręc

Źr: FF/FG/GP

Polska-IE: Udostępnij...
Zwolnienia w Aer Lin
Letnie przesilenie i
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish