Spadła ilość towarów importowanych z Wielkiej Brytanii

Urzędnicy celni w porcie w Dublinie przekazali informacje w sprawie odpraw granicznych, a z tych wynika, że nadal pojawiają się problemy z dokumentacją graniczną.

Obecnie już ok. 30% ciężarówek zatrzymywana, jest na granicy i wymagana jest w tych przypadkach dodatkowa kontrola celna, ponieważ celnicy, zauważają braki w przedstawianej im dokumentacji. Część ciężarówek jest nawet zawracana do Wielkiej Brytanii, a przyczyny są proste, dokumentacja graniczna, nie odpowiada nowym przepisom. 70% transportów z Wielkiej Brytanii do Irlandii odprawia się bez właściwie żadnych opóźnień, co oznacza, że dokumenty, są w porządku i towary mogą wjechać na obszar Unii Europejskiej.

Jeżeli chodzi o transporty, które są zatrzymywane, mówi się o nieprzygotowaniu firm do nowych zasad odprawy granicznej, a to z kolei pokazuje, iż przewoźnicy, mają problemy z dotarciem do pełnych informacji.

Szef operacji celnych Revenue w Dublin Port Tom Talbot dodał, że ogólna ilość towarów, jakie trafiają obecnie z Wielkiej Brytanii do Irlandii, jest znacznie niższa, niż było to jeszcze w ostatnich miesiącach ubiegłego roku, a całkiem inaczej wygląda wymiana handlowa na tej trasie, jeżeli prześledzi się wolumeny handlowe z ostatnich lat. Irlandia importuje obecnie od swoich wschodnich sąsiadów znacząco mniej towarów, niż było to np. w roku ubiegłym.

W pierwszych dwóch tygodniach 2021 roku odprawiono w dublińskim porcie tysiące ciężarówek z Wielkiej Brytanii, które poddane zostały nowym procedurom kontroli, a jak dodaje szef operacji celnych Tom Talbot, różnice w odprawach są duże i istniała wcześniej obawa, że nie wszystko przebiegać będzie gładko. To jednak się nie sprawdziło i odprawy, które są opóźnione, a kierowcy mają poprawnie wypełnioną dokumentację, należą do rzadkości.

Z informacji przekazanych przez Revenue wiemy też, że na popularności zyskała trasa z Dunkierki do Rosslare, a przewoźnicy żywo interesują się także innymi połączeniami morskimi z kontynentem europejskim, jakie uruchomią inni operatorzy promów. Przewoźnicy z i do Irlandii, chcą w ten sposób ominąć Eurotunel i pobieżne, ale kontrole celne w Irlandii, Wielkiej Brytanii, ale też we francuskim Calais.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/Revenue

Polska-IE: Udostępnij
Poland’s Kraków A
Garda może karać z
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian