Spadek ilości covidowych infekcji może dać decyzję o łagodzeniu ograniczeń

Na przyszły czwartek zapowiedziano posiedzenie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, a na tym omówiona zostanie możliwość zmiany rekomendacji dotyczących koronawirusowych obostrzeń i ograniczeń.

Są jednak głosy, jak dra Ronana Glynna, zastępcy naczelnego lekarza kraju, że potrzeba więcej czasu, by sytuację ocenić w sposób jednoznaczny i uznać, że trwająca fala zakażeń, zaczyna się cofać. Takie działanie może jednak okazać się konieczne, gdyż rząd i Zespół, są już teraz pod ogromną presją społeczną, a mieszkańcy kraju otwarcie mówią, że chcą łagodzenia przepisów.

Głównym punktem rozważań NPHET stanie się możliwość zniesienia ograniczenia godzin otwarcia restauracji i pubów, więc zniesienie zasady, iż są one czynne do godziny 20:00, ale też zwiększenia ilości osób w pomieszczeniach i na innych imprezach.

W tej sprawie swoją opinię wyraził już premier Micheál Martin, który uznał, iż pozostaje z nadzieją, że w tej sprawie uda się osiągnąć postęp, więc zasugerował NPHET, w jakim kierunku mają iść decyzje Zespołu. Szef gabinetu ma zdawać sobie też sprawę z niedogodności dla biznesu, jakie przyniosła decyzja NPHET i rządu w zakresie ograniczenia godzin prowadzenia działalności, a i dodał, że te ograniczenia są surowe.

Rząd i NPHET dodają, iż widzą współpracę społeczeństwa, które wciąż chętnie szczepi się dawką dodatkową, a ilość osób rośnie.

Wczoraj HSE uruchomiło nową stronę internetową, która daje możliwość rejestracji, jako osoby zakażonej SARS-CoV-2, co miał wskazać test antygenowy, a pozwoli to na podejmowanie dalszych działań w zakresie ochrony zdrowia. Rzeczniczka HSE dodała również, że osoby w wieku od 4 do 39 lat, mogą otrzymać bezpłatne testy antygenowe, ale należy wnioskować o takie online. Osoby, które podejrzewają możliwość zakażenia koronawirusem, nie powinny się też rejestrować do szczepienia, gdyż najpierw stan zdrowia powinien być potwierdzony badaniem PCR.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nagłe zainteresowan
Rząd nie rozumie sw
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська