Spadek hurtowych cen prądu i gazu – nie zmieni nic w naszych rachunkach

Żeby doczekać się obniżek cen prądu i gazu, trzeba będzie poczekać kilka następnych miesięcy, a o ile to w ogóle nastąpi, obniżki mogą być niewielkie.

Wg ekspertów, ceny za nośniki energii w Irlandii raczej nie spadną w tym roku, chociaż prąd i gaz na rynku hurtowym kosztuje teraz tyle, ile kosztował przed rozpoczęciem inwazji przez Rosję na Ukrainę. Z oficjalnych danych wynika również, że w okresie ostatniego półtora roku, ceny prądu i gazu na wyspie właściwie się podwoiły, a roczny średni koszt zakupu tych nośników energii wynosi na gospodarstwo domowe 2000 €.

Wiele osób błędnie twierdziło, że wraz ze spadkiem cen hurtowych, obniżą się też ich rachunki, ale to nie będzie miało raczej miejsca w Irlandii, gdzie prawie połowa prądu wytwarzana jest z gazu.

Zjawisko to wyjaśnia ekspert ds. energii z University College Cork dr Paul Deane, który stwierdził, że cena dla odbiorców nośników energii, niewiele ma wspólnego z cenami na rynku hurtowym. Chodzi o to, iż ceny dla odbiorców końcowych, obliczane są na podstawie kontraktów długoterminowych, więc ustalone zostały w czasie, gdy koszty zakupu były bardzo wysokie. Doktor Paul Deane dodał, że ceny hurtowe, jakie widzimy obecnie, wywołane zostały stosunkowo łagodną zimą, ale i zmagazynowanymi zapasami oraz oszczędnościami, jakie wprowadziły firmy i gospodarstwa domowe. To wpłynęło na niższe zużycie, więc w konsekwencji obniżki cen na rynkach hurtowych.

Zjawisko utrzymujących się wysokich cen za prąd i gaz wyjaśnia dokładnie dr Niall Farrell z Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI), który stwierdził:

– Firmy energetyczne kupują gaz z wyprzedzeniem, więc mogą być uwięzione w wysokich cenach z transakcji zawartych wcześniej w 2022 r. Potrzeba czasu, aby zmiany cen przeniknęły do cen detalicznych. Z reguły ceny odzwierciedlają krótkoterminowe wahania. Ceny kontraktów futures bardziej odzwierciedlają długoterminowe trendy i to właśnie te długoterminowe są ważne przy ustalaniu cen detalicznych.

Dr Farrell dodał, że spodziewa się jednak stabilizacji cen, ale nie ich spadku.

Taka opinia jest obecnie wygłaszana przez wszystkich ekspertów ds. rynku energetycznego w Irlandii, więc raczej nie powinno się liczyć, że w miesiącach wiosennych i letnich rachunki obniżą się znacząco, chociaż mogą być niższe za sprawą niższego zużycia obu nośników energii, czyli prądu i gazu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Ilse Driessen on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: