Spadające pandemiczne bezrobocie?

Jeżeli przyjrzeć się najnowszym danym o bezrobociu, to te zaczynają zmierzać w dobrym kierunku, jednak nie oznacza to, że państwo wydaje mniej pieniędzy na zasiłki.

Przez ostatni tydzień do pracy powróciło 27 400 osób, czyli na zasiłkach pandemicznych nadal przebywa 517 700 osób. Ubiegłotygodniowy spadek jest nieco niższy od tego sprzed dwóch tygodni, ale Ministerstwo Zatrudnienia spodziewa się dużej ilości powrotów do pracy już w tym tygodniu. Od chwili rozpoczęcia przywracania kraju do normalności, już ponad 80 000 wróciło do swojej dawnej pracy, a w szczytowym punkcie pandemii, bez zatrudnienia, stałego lub czasowego było 598 000 osób.

Powroty do pracy nie oznaczają jednak, że zmniejszyły się koszty dla państwa, bo o ile mniej wypłaca się obecnie zasiłków Pandemic Unemployment Payment (PUP), to wrastają wypłaty Temporary Wage Subsidy Scheme (TWSS), więc chodzi o subsydiowanie stanowisk pracy.

Do ubiegłego piątku w systemie TWSS zarejestrowanych zostało 520 900 zatrudnionych, którzy pracowali przez cały okres pandemii lub powrócili do pracy. W związku z tym Departament Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej powiedział, iż więcej osób korzysta teraz z pomocy TWSS, niż pobiera zasiłki PUP.

W ubiegłym tygodniu do pracy wróciło najwięcej budowlańców, ponad 6500 osób, zatrudnionych w handlu detalicznym i hurtowym 3700 osób, hotelarstwie i gastronomii 2000 osób i produkcji 1900 osób.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Employment Affairs and Social Protection

Polska-IE: Udostępnij...
Foster obawia się w
Czy wszystkim zabrak
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish