Spada wartość nieruchomości

W kraju zaobserwowano zjawisko spadku wartości nieruchomości, ale tylko tych komercyjnych.

Jak mówi analityk rynku Colm Lauder z Goodbody, nie ma teraz innego wytłumaczenia dla tego zjawiska, jak wpływ pandemii na rynek nieruchomości biznesowych. To z kolei oznacza, że rynek zareagował obawą na możliwość utraty najemców, więc zachęcając do pozostania lub pozyskania nowych, zaczął obniżać ceny, a i obniżać wartość nieruchomości w przypadku transakcji kupna-sprzedaży.

Od początku pandemii w niektórych przypadkach ceny nieruchomości komercyjnych spadły nawet o 43%, a co istotne, trend wciąż się utrzymuje.

Analityk ds. nieruchomości dodaje, że największe spadki cen widać na Grafton Street w Dublinie i na Henry Street, gdzie w ostatnich dwóch latach, spadki są największe. Podobnie dzieje się w całym kraju, bo dzielnice lub ulice handlowe, również charakteryzują się spadkami cen nieruchomości komercyjnych.

W ujęciu ogólnym trend spadkowy obserwowany w kraju, jest zjawiskiem, które przez jakiś czas będzie się jeszcze pogłębiać, natomiast powrót do wzrostów jest prawdopodobny, jednak dopiero w przyszłym roku i to przy założeniu, że powróci tempo wzrostów ekonomicznych, co z kolei pozwoli na rozwój firm i napędzać będzie tworzenie nowych przedsiębiorstw.

Zjawisko wzrostu cen nieruchomości komercyjnych pojawi się, gdy tworzone będą punkty sprzedaży detalicznej, a chodzi tu o dzielnice handlowe miast, natomiast przemysłowe, muszą poczekać, aż zaczną powstawać nowe firmy producenckie lub pojawią się inwestorzy zagraniczni, by uruchomić swoją działalność na wyspie.

Goodbody nie uważa, by trend spadkowy nieruchomości komercyjnych, miał przełożenie na nieruchomości mieszkalne, bo oba rynki, rządzą się odmiennymi prawami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська