Spada ryzyko drugiej pełnej blokady

Do niedawna mówiło się, że kolejna pełna blokada może okazać się konieczna, aby powstrzymać rozwój koronawirusa i zakażeń.

Obecnie, jak przyznają władze medyczne Irlandii, uzyskano potwierdzenie, że wystarczające są blokady na poziomach lokalnych, więc raczej te będą stosowane. Około miesiąca temu wprowadzono zakaz opuszczania i wjazdu do trzech hrabstw, a były to Laois, Offaly oraz Kildare, w którym „lockdown” obowiązywał najdłużej.

Oprócz samej blokady, a i obserwowanej złości mieszkańców tych hrabstw, zauważono, że poprzez wprowadzenie blokad, udało się powstrzymać rozprzestrzenienie wirusa, a wprowadzając dodatkowe ograniczenia w tych miejscach, ograniczono tym sposobem ilość zakażeń.

To właśnie legło u podstaw opinii władz medycznych kraju, więc m.in. urzędników Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, iż lokalne blokady działają. Jak się wydaje, mówi się w opinii, takie postępowanie, będzie teraz postrzegane, jako główny sposób walki z rozprzestrzenieniem się zakażeń, czyli blokady będą wprowadzane, ale tylko na poziomach hrabstw.

Co więcej, na takie rozwiązanie przychylnym okiem patrzą organizacje i związki zrzeszające przedsiębiorców oraz handlowców, bo stwierdziły, iż pomoże to irlandzkiemu biznesowi na odzyskanie dawniejszej sprawności działania. Przy takim obrocie sprawy można też uznać, iż pomoże to całej gospodarce Republiki, gdyż wprowadzenie blokady w hrabstwie lub powiecie, będzie miało mniej druzgocący wpływ na ekonomię całej wyspy, niż ogólne zamknięcie kraju.

Opinii urzędników z zakresu zdrowia publicznego, nie można jeszcze brać za obowiązującą, ponieważ teraz, przeprowadzona zostanie dogłębna analiza i na jej podstawie, wydane będą rekomendacje dla władz krajowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Tu na razie jest śc