Spada poparcie Irlandczyków dla Unii Europejskiej

Irlandczycy mniej przychylnym okiem patrzą obecnie na Unię Europejską, chociaż wciąż uważają, że członkostwo w jej strukturach jest korzystne dla kraju.

Badanie przeprowadzone przez Red C i European Movement Ireland pokazało, że już tylko 84% respondentów opowiada się za pozostaniem w Unii Europejskiej, natomiast jeszcze kilka miesięcy temu, czyli w szczytowym momencie negocjacji brexitowych, badania pokazywały, że pozostania w unijnym bloku chce 93% badanych.

Osoby biorące udział w ankiecie stwierdziły, że członkostwo korzystne jest dla Irlandii, głównie z powodów gospodarczych, w tym dobrych z punktu widzenia Irlandii umów handlowych, a nie podoba się im natomiast rozszerzanie Unii Europejskiej o nowe kraje i przyjmowanie uchodźców. Badani nadal dobrze oceniają imigrację zarobkową, chociaż i tutaj czasami słychać niepochlebne opinie, ale nie wymienia się w tym przypadku Polaków.

Przeciwnikami Unii Europejskiej na Zielonej Wyspie jest 7% respondentów, a 9% nie ma sprecyzowanych poglądów w tej sprawie. 53% społeczeństwa nie chce przyjmowania do kraju uchodźców, a 35% nie widzi w tej kwestii problemu.

Rozszerzenia Unii Europejskiej chce 43% stałych mieszkańców wyspy, natomiast 37% nie wyobraża sobie dołączania do UE kolejnych państw. W związku z tym 41% ankietowanych odpowiedziało, iż nie zgadza się, aby Irlandia wpłacała do unijnej kasy więcej pieniędzy, co jest niezbędne, by wspierać nowe, najczęściej biedniejsze państwa wchodzące w skład struktur europejskich.

Red C pytało też: Czy Unia Europejska poradziła sobie z pandemią koronawirusa? Tu opinie rozłożyły się właściwie po połowie, bo 47% osób uznało, że tak, natomiast 46% odpowiedziało, że nie może zgodzić się z tym twierdzeniem.

49% badanych jest zdania, że państwa unijne powinny odgrywać większą rolę w bezpieczeństwie i obronie UE, a 31% ma odmienny pogląd, wiec tymi kwestiami powinna zajmować się Bruksela.

Badanie Red C i European Movement Ireland przeprowadzone zostało na próbie ponad 1000 dorosłych mieszkańców Irlandii, w wieku powyżej 18 lat, a odbyło się w okresie od 20 do 25 marca.

Bogdan Feręc

Źr: Red C

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish