Sól w diecie.

Dietetycy oraz różne organizacje zdrowotne często zwracają uwagę, na niebezpieczeństwo wynikające ze spożywania soli, wskazując na to, jako jeden z czynników powodujących wiele problemów zdrowotnych, w tym wysokie ciśnienie krwi i choroby serca, jednak dziesięciolecia badań nie dostarczyły przekonujących dowodów na pełne poparcie tej tezy.

Sole nierafinowane


Co więcej, wiele badań faktycznie dowodzi, że spożywanie niewielkiej ilości soli może być szkodliwe dla naszego organizmu.
Polecam przyjrzeć się poniższym artykułom, które kwestionują fakt korzyści zdrowotnych związanych z dietą niskosodową i dowodzą ich potencjalnie szkodliwe działanie.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/?term=low+salt+diet

Kluczem jest zachowanie równowagi jak we wszystkich aspektach życia.


Spożywanie zbyt dużej ilości soli może powodować problemy zdrowotne tak samo, jak spożywanie jej zbyt małej ilości.

Wiem, że wciąż wielu lekarzy, dietetyków i ekspertów żywieniowych zaleca całkowite wykluczenie soli w diecie celem utrzymania dobrego zdrowia i zmniejszenia ryzyka chorób serca. Nic nie może być bardziej mylnego. Sól jest tak naprawdę bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla ludzkiego ciała.
Twoje ciało używa soli, aby zrównoważyć płyny we krwi i utrzymać zdrowe ciśnienie krwi, a także jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni. Nie da się żyć bez soli, jednak problem pojawia się, gdy spożywamy jej za dużo, szczególnie w bardzo przetworzonej wersji.Czym jest sól i dlaczego potrzebujemy jej w zrównoważonej ilości?

Sól jest minerałem złożonym głównie z chlorku sodu (NaCl), związku chemicznego należącego do większej klasy soli; sól w swojej naturalnej postaci jako krystaliczny minerał jest znana jako sól kamienna lub halit. Sól występuje w dużych ilościach w wodzie morskiej, gdzie jest głównym składnikiem mineralnym. Otwarty ocean ma około 35 gramów ciał stałych na litr wody morskiej, co daje zasolenie 3,5%.
Sól jest niezbędna do życia, a słony smak to jeden z podstawowych ludzkich gustów. Sól jest jedną z najstarszych i najbardziej wszechobecnych przypraw spożywczych, a solenie jest ważną metodą konserwowania żywności. […] Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowia ludzkiego dzięki jego roli jako elektrolitu i substancji osmotycznej.
(Wikipedia)

Oficjalne zalecenia spożycia soli u dorosłych to nie więcej niż 6 g soli dziennie (2,4 g sodu) – to około 1 łyżeczki. Maksymalna ilość soli dla dzieci powinna zależeć od ich wieku: od 1 do 3 lat – 2 g soli dziennie (0,8 g sodu). Te zalecenia są oficjalne, ale mogę szczerze powiedzieć, że możemy bezpiecznie zwiększyć tę ilość do dwóch łyżeczek dziennie dla dorosłego, gdy używamy nierafinowanej soli.

Jaka jest różnica pomiędzy solą rafinowaną a naturalną, nierafinowaną solą?

Sól kuchenna jest rafinowana, nie zawiera śladowych minerałów i zawiera różne dodatki. To rodzaj prostego sodu, który wchłaniany jest do twojego organizmu. Nierafinowane sole są zrównoważone przez naturalnie występujące w nich minerały śladowe i nie zawierają innych sztucznie wprowadzanych dodatków.

Sole nierafinowane


Większość soli używanej do gotowania w domu, w restauracjach lub w przetworzonej żywności to biała, wysoko rafinowana sól.
Chemicznie nadal jest to NaCl lub chlorek sodu, który jest bardzo ważny przy wspierania wielu procesów biochemicznych w ciele, jednak ten rodzaj soli jest wysoce przetworzony, co oznacza, że brakuje jej cennych minerałów utraconych w tym procesie. Nierafinowana sól obok sodu i chlorku zawiera inne minerały, takie jak potas, magnez i wapń, które wspomagają zrównoważanie spożycia sodu i chlorków.
W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele mylących informacji na temat soli, jednak wszystkie je kwestionuję. Czy to, co jest dla nas naturalne, jest lepsze, czy to, co jest wysoko przetworzone? Odpowiedź jest dla mnie wystarczająco jasna. Faktem jest, że powinniśmy wybierać jak najmniej przetworzone produkty do konsumpcji.

Dlatego właśnie tak mocno polecam wybór nierafinowanych soli do gotowania i nie tylko.


Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych soli. Zachęcam do upewnienia się co do jej prawdziwego źródła. Wiele marek fałszuje etykiety.


Opcja zdrowych soli obejmuje nierafinowaną sól morską pochodzącą z oceanu, która poddawana jest procesowi odparowywania, celem oddzielenia soli od wody.

Błękit perski


Sól himalajska ze starożytnego dna morskiego w Himalajach. Szara sól celtycka, zabarwiona gliną, z której jest zbierana, czarna sól z Hawajów, która jest wulkaniczna lub, czerwona, której kolor pochodzi z wulkanicznej gliny hawajskiej zwanej alae. Błękit perski, sól która jest zbierana ze starożytnego słonego jeziora w Iranie i jest niezwykle bogata w minerały o lekko słodkim smaku oraz moja polska bardzo polecana Sól Kłodawska.

W mojej kuchni używam soli Kłodawskiej.

Dlaczego to mój wybór?

Sól Kłodawska ma podobną zawartość chlorku sodu jak sól himalajska, ale jest wydobywana w Polsce, co oznacza, że jej źródło zlokalizowane jest znacznie bliżej. Znajduje się w niej śladowa ilość mikroelementów, takich jak wapń, cynk, magnez, jod i potas. Sól ta nie zawiera środków przeciwzbrylających i nie jest chemicznie oczyszczana. Ponadto do jej wydobycia stosuje się tradycyjne metody. Mogę dosłownie pójść i odwiedzić kopalnię soli, skąd ona pochodzi.Niektóre z powszechnie promowanych wartości zdrowotnych dotyczących soli naturalnej obejmuje:
• Poprawę chorób układu oddechowego
• Zrównoważenie pH twojego ciała
• Zmniejszenie znaków starzenia
• Poprawę jakości snu
• Regulacje poziom cukru we krwi
• Zwiększenie libido.


Jakie mogą być inne zastosowania nierafinowanej soli?
,,- Płukanie solą wodną jest niesamowitym naturalnym lekarstwem na choroby dziąseł, infekcje, odleżyny, ból gardła lub rany. Sól łagodzi stany zapalne tkanek, pomagając zalkalizować mikrobom jamy ustnej i jamy gardła.
– Sole mineralne stosowane w aromaterapii są znane ze sposobów oczyszczania środowiska wewnętrznego poprzez przyciąganie i wychwytywanie zanieczyszczeń powietrza, kurzu i alergenów. Wciągając parę wodną do kryształów, sole mineralne mogą również działać jako osuszacze, dlatego jednym z oryginalnych zastosowań terapeutycznych soli mineralnych było leczenie dolegliwości oddechowych.
– Sole mineralne stosowane w kosmetyce łagodzą suchość i swędzenie, równoważą produkcję oleju i poziom pH, zmiękczają i wygładzają skórę dotkniętą szorstkością, zmarszczkami lub cellulitem, jednocześnie rozszerzając pory, aby ułatwić czyszczenie zanieczyszczeń i toksyn, daje efekt złuszczający, aby usunąć martwą skórę i odsłonić zdrowszą warstwę.
– Sole mineralne stosowane na włosy przyczyniają się do zwiększenia ich objętości, połysku, sprężystości i miękkości. Nawilżając włosy, naprawiają i zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym suchością. I odwrotnie, pochłaniają nadmiar olejów i wilgoci, takich jak pot. Dzięki zawartości siarki i sodu sole mineralne nie tylko oczyszczają skórę głowy, ale także rozwiązują problemy związane z łuszczenie się skóry, takie jak łupież.
– Stosowane w medycynie sole mineralne mogą utrzymywać prawidłową funkcję mięśni, rozluźniać mięśnie, aby łagodzić lub zapobiegać skurczom, bólom, utrzymywać równowagę płynów i elektrolitów, zmniejszać lub zapobiegać odwodnieniu, regulować ciśnienie krwi, eliminować toksyny ciała, utrzymywać zdrowie kości i tkanek łącznych oraz poprawiać krążenie krwi.”


Zachęcam wszystkich, aby przestali bać się używania soli, natomiast rozważyli wybór przy jej zakupie, używając ją zarówno wewnętrznie i zewnętrznie w najbardziej możliwy
zrównoważony sposób.

Zapraszam do indywidualnej konsultacji , która obejmuje aspekty natury ciała, ducha i umysłu, po której będzie od razu można wprowadzić wiele zmian, które korzystnie wpłyną na poprawę zdrowia na wszystkich tych poziomach.

eva@4evafit.ie

www.4evafit.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Przemysław Zbieroń
Johnson działa „n
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish