Socjaldemokracja każe wyłączać silnik samochodu
Posłanka Jennifer Whitmore wprowadziła właśnie pod obrady Dáil Éireann ustawę autorstwa Socjaldemokracji, która nakazywać będzie wyłączanie silnika samochodu w okolicach szkół, w czasie oczekiwania rodzica lub opiekuna na ucznia lub na otwarcie szkoły.
Ustawa o „biegu jałowym”, zaproponowana została, jako jeden z środków, który pomóc ma w działaniach klimatycznych, a jak powiedziała prezentująca projekt ustawy, silnik działający na biegu jałowym, może wytwarzać nawet dwa razy więcej spalin, niż silnik samochodu w ruchu. Zaproponowana niższej izbie irlandzkiego parlamentu ustawa, jest jednym z szeregu działań, jakie proponują wprowadzić socjaldemokraci, ale podkreślają, że punkt o wyłączaniu silników aut przed szkołami, jest dla nich najważniejszy, bo chronić będzie uczniów przed wdychaniem spalin.
Posłanka Whitmore zapewniała, że intencją ustawy, nie jest chęć karania kogokolwiek za uruchomiony przed szkołą silnik samochodu, a wyrobienie ekologicznych nawyków. Przedstawicielka SocDem dodała, iż ustawa wynika z obserwacji, bo w całej Irlandii można zobaczyć samochody, które oczekują na uczniów przez 15 lub 20 minut, a przez cały czas mają włączony silnik.
Prezentując projekt nowego prawa, Jennifer Whitmore zaznaczyła również, że będzie to rozwiązanie korzystne dla wszystkich, więc środowiska, dzieci, rodziców, a wszyscy w pewien sposób skorzystają.
Jennifer Whitmore TD:
– Samochody na biegu jałowym są szkodliwe dla środowiska, zdrowia publicznego i kieszeni ludzi, a wiele szkół już próbowało zakazać pracy silników na biegu jałowym. Silnik na biegu jałowym może wytwarzać nawet dwa razy więcej spalin niż silnik w ruchu, a międzynarodowe badania wykazały, że praca na biegu jałowym przez ponad dziesięć sekund zużywa więcej paliwa i wytwarza więcej dwutlenku węgla niż ponowne uruchomienie silnika. Oznacza to, że jakość powietrza wokół szkół może być szczególnie słaba, stwarzając zagrożenie dla dzieci, które są szczególnie podatne na zagrożenia zdrowotne spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Na przykład Irlandia zajmuje czwarte miejsce pod względem występowania astmy na świecie, a badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza może powodować astmę u małych dzieci. Przepisy te dałyby szkołom dodatkowe wsparcie Gardy lub innej służby, która mógłby na miejscu nakładać grzywny na tych, którzy pozwalają swoim samochodom na działanie silnika w czasie oczekiwania. Zakaz pracy na biegu jałowym samochodu w szkołach to jeden ze sposobów na podjęcie prostej i przyjaznej dla środowiska decyzji, która może mieć natychmiastowy i pozytywny wpływ na społeczności. Przyniesie to korzyści nie tylko dzieciom i szerszej społeczności szkolnej, ale pomoże zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i przeciwdziałać zmianom klimatu.
Posłanka Whitmore spodziewa się, że projekt ustawy, jaką wniosła pod obrady, uzyska szerokie poparcie posłów i ugrupowań parlamentarnych, bo już wcześniej niektóre z nich zapowiadały, w tym partie rządzące, że taka inicjatywa spotka się z ich pozytywną opinią.
*
A ja pytam, dlaczego tylko pod szkołami? Czy nie można wprowadzić takiego przepisu także dla innych miejsc, np. na parkingów, w okolicach sklepów i pod domami?
Bogdan Feręc
Źr: SocDem