Śniadanie u wiceprezydenta

W drugim dniu wizyty premiera Leo Varadkara w USA przewidziane jest śniadanie w wiceprezydentem Pence, a wydarzenie, zanim się rozpoczęło, komentuje prawie cała amerykańska prasa.

Jak się okazuje, na śniadaniu w domu wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a pojawi się Leo Varadkar i w tym nie będzie nic nadzwyczajnego, ale nie będzie sam, bo ze swoim partnerem doktorem Mattem Barrettem. W tym też nie byłoby może nic dziwnego, bo wiemy przecież od dawna o tym związku, jednak w amerykańskiej prasie podkreśla się, iż Pence, jako pobożny katolik, jest otwartym przeciwnikiem związków homoseksualnych.

W przeszłości Mike Pence krytykowany był za tak ostry i jawny stosunek do zagadnień LGBT, co z jednej strony przysporzyło mu zwolenników, jak i poważną grupę przeciwników.

Pozostając jeszcze na chwilę przy partnerze premiera Varadkara, podkreśla się w doniesieniach prasowych, że dr Barrett, nawiasem mówiąc kardiolog, weźmie również udział w ceremonii Shamrock, która odbędzie się w Białym Domu, a dotyczy przekazania misy z koniczyną prezydentowi USA. Premier Leo Varadkar potwierdził wczoraj po południu amerykańskim dziennikarzom, że on i Matt, będą razem na śniadaniu u wiceprezydenta.

Pierwszego dnia wizyty w Stanach Zjednoczonych Leo Varadkar odwiedził Amerykańską Izbę Handlową w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z przedstawicielami tamtejszego biznesu. Wieczorem uczestniczył w oficjalnej kolacji, którą na cześć samego premiera, jak i w celu uhonorowania święta patrona Irlandii wydano w Izbie Handlowej, a wpisała się ona w doroczny cykl Ireland Funds Dinner.

Dzisiaj zaplanowane jest również spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem, gdzie w Gabinecie Owalnym wręczona zostanie misa z koniczyną, a w uroczystości udział weźmie także pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Ameryki Melania Trump. Następnie Leo Varadkar uda się na Kapitol, a tam zje obiad z przedstawicielami amerykańskiego parlamentu i jednocześnie wygłosi przemówienie z okazji Dnia Świętego Patryka. To wydarzenie nazywa się tradycyjnie „Obiadem Mówcy”, co podkreślać ma rangę wydarzenia.

Oczekuje się, iż podczas spotkania premiera z amerykańskim prezydentem Leo Varadkar potwierdzi, że zaproszenie dla niego nadal jest otwarte i Irlandia czeka na odwiedziny Trumpa. Premier Leo Varadkar wykorzysta zapewne spotkanie w Białym Domu, aby omówić bieżącą sytuację w Europie, w tym ostatnie wydarzenia związane z Brexitem, gdzie prawdopodobnie wyjaśni irlandzkie stanowisko w tej sprawie.

W piątek irlandzka delegacja przenosi się do Chicago i tam weźmie udział w kilkunastu wydarzeniach, w tym spotka się z Irlandczykami, którzy w dużej liczbie zamieszkują to miasto.

W sobotę po południu premier Varadkar i towarzyszące mu osoby, wezmą udział w Paradzie Dnia Świętego Patryka.

Bogdan Feręc

Źr: Washington Post/Daily Herald

Znajdź nas:

Druga rocznica katas
Szok i radość, czy
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn