Smith dopiero dzisiaj będzie w Irlandii

Sprawa kolejny raz została przeciągnięta przez tureckie władze, chociaż nie jest to do końca pewne, bo i Irlandia blokuje część informacji lub podaje je w niepełnej formie.

Jak się dowiadujemy, Lisa Smith odleciała z tureckiego Stambułu samolotem Turkish Airlines lot numer 1975, na którego pokładzie znajduje się wraz z dwuletnią córeczką i trzema urzędnikami konsularnymi z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, członkami Ranger Wing oraz tureckim oficerem bezpieczeństwa.

Samolot wystartował ok. godziny 6:00, a w Dublinie oczekiwany jest około 10:30.

Tak właściwie kończy się trzyletnia przygoda Lisy Smith z tzw. Państwem Islamskim, ale nie można powiedzieć, by cała sprawa zakończyła się na dublińskim lotnisku. Na płycie stołecznego aeroportu czekać będą na nią funkcjonariusze An Garda Siochána, którzy zatrzymają Smith, aby przeprowadzić z nią szereg rozmów/przesłuchań.

Irlandka ma jakoby przewieziona zostać na jeden z posterunków Gardy, a tam nastąpi wysłuchanie w sprawie o przestępstwa terrorystyczne.

Smith transportowana będzie na posterunek nieoznakowanym samochodem Gardy, a i nie ujawniono, gdzie prowadzone będą przesłuchania. Oba środki bezpieczeństwa podjęto po konsultacjach z Ministerstwem Sprawiedliwości, by uniknąć gromadzenia się gapiów i ewentualnych protestów.

Podczas kiedy Lisa Smith będzie składać wyjaśnienia, jej córeczką zajmie się najbliższa rodzina Smith oraz przedstawiciel Agencji ds. Dzieci i Rodziny TUSLA.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Podziel się:

Arcybiskup zatrwożo
Stephen Fahey: Becau
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn