„Śmierdząca” sprawa Varadkara

Lider Fine Gael musi pilnie wyjaśnić swoje działania związane z wyciekiem kontraktu dotyczącego lekarzy GP.

Z zapisów przekazanych rzecznikowi Sinn Féin ds. finansów Pearse Dohertyemu w ramach Freedom of Information Act, wynika, że ​​lider Fine Gael, a następnie Taoiseach Leo Varadkar, otrzymali kopię umowy z Departamentem Zdrowia / HSE / IMO w tym samym czasie, gdy Minister Zdrowia nie mógł uzyskać kopii dokumentu.

Przedstawiciel opozycji powiedział, że Leo Varadkar musi wyjaśnić, w jaki sposób udało mu się zdobyć kopię umowy w kwietniu 2019 r., kiedy w Departamencie Zdrowia nie ma żadnych dokumentów ani korespondencji w tej sprawie.

Poseł Doherty powiedział:

– Ten skandal sięga o wiele głębiej, niż myśleliśmy. Wykracza poza przysługi dla przyjaciół i sieci starych chłopców i rozdziera obronę Leo Varadkara przed jego działaniami w listopadzie, kiedy sprawa wyszła na jaw. Leo Varadkar musi wyjaśnić, w jaki sposób udało mu się zdobyć poufny dokument i przekazać go swojemu przyjacielowi, skoro z udostępnionych mi akt, jasno wynika, że ​​umowa ta była tak poufna, że ​​Minister Zdrowia nie był w stanie uzyskać jego kopii. To zdumiewające, że minister odpowiedzialny za te negocjacje nie był w stanie uzyskać tego kontraktu w momencie, gdy ówczesny Taoiseach przekazywał go swojemu przyjacielowi – szefowi konkurencyjnej organizacji lekarzy rodzinnych w IMO. Leo Varadkar musi wyjaśnić, dlaczego powiedział Dáil, że te informacje są w domenie publicznej, skoro z tych akt wynika, że ​​negocjacje z IMO trwały i nie zostały zakończone. W rzeczywistości – dokumenty pokazują, że urzędnicy Departamentu Zdrowia wyraźnie ostrzegli przed publikacją umowa bez zgody IMO, co oznaczałaby poważne nadużycie zaufania. Simon Harris powiedział Dáil ​​w listopadzie, że nigdy nie zażądał kopii umowy, ale z zebranych przeze mnie akt wynika, że ​​tak nie jest. Zaledwie kilka dni po skontaktowaniu się z nim przez dr Maithiú Ó Tuathail – ówczesnego szefa NAGP – w celu uzyskania kopii tego dokumentu Minister dwukrotnie zwrócił się o to do swoich urzędników i musiał skorygować zapis w Dáil. To wszystko śmierdzi. Dlaczego nie ma zapisów, jak Leo Varadkar prosił o kopię tego poufnego kontaktu lub nie otrzymał go, skoro istnieje wiele korespondencji wskazującej, że Minister Zdrowia nie był w stanie uzyskać kopii dokumentu? To się nie zgadza i musimy niezwłocznie usłyszeć pełne wyjaśnienie od przywódcy Fine Gael.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Chińska zemsta na T
To rząd musi budowa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian