Śmiercionośny grudzień. Takie są wizje dla Europy

Do końca roku, po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 na świecie umrzeć może kolejne 1,9 mln osób, twierdzą naukowcy, a to wizja optymistyczna.

Tylko w grudniu możemy być świadkami 30 000 zgonów dziennie, a w najgorszej sytuacji mogą znaleźć się Europa i USA, co jest opinią naukowców z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) na University of Washington’s School of Medicine. Ilość zakażeń oraz śmierci, można jednak zmniejszyć, bo naukowcy dodają, że uratować można prawie 770 000 istnień ludzkich, o ile będziemy stosować wszystkie zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, w tym nosić maseczki i zachowywali dystans społeczny.

Dyrektor IHME dr Christopher Murray powiedział:

– Te pierwsze w historii światowe prognozy w podziale na kraje oferują zniechęcającą prognozę, a także mapę drogową w kierunku uwolnienia się od Covid-19, za którą mogą podążać przywódcy rządów, a także jednostki. Stoimy w obliczu śmiertelnego grudnia, zwłaszcza w Europie, Azji Środkowej i Stanach Zjednoczonych. Jednak nauka jest jasna, a dowody niepodważalne: Noszenie masek, dystans społeczny i ograniczenia spotkań towarzyskich są niezbędne, aby zapobiec przenoszeniu wirusa.

To nie wszystko, bo Waszyngtoński Instytut przygotował trzy scenariusze, w a najgorszym mówi o 4 milionach zgonów na świecie do końca roku, natomiast w najlepszym przypadku nieco poniżej 2 milionów koronawirusowych śmierci. Najbardziej prawdopodobny wydaje się naukowcom teraz przypadek drugi, więc do 3 milionów zgonów.

Tak dużą ilość zakażeń i potencjalnych zgonów wiąże się z okresem jesienno-zimowym na półkuli północnej, ale też z typowym dla tej pory roku okresem zachorowań na choroby sezonowe, w tym grypę. Poprzez osłabienie organizmu, możemy nie być w stanie zwalczyć zakażenia koronawirusem lub przechodzić zakażenie w cięższy niż do tej pory sposób.

Dr Murray dodał:

– Ludzie na półkuli północnej muszą być szczególnie czujni, gdy zbliża się zima, ponieważ koronawirus, podobnie jak zapalenie płuc, będzie bardziej rozpowszechnione w zimnym klimacie. Istnieje bezprecedensowa możliwość ratowania życia poprzez szybkie działanie. Liczba zgonów przekracza teraz pojemność 50 największych stadionów świata, co powinno być otrzeźwiającym obrazem ludzi, którzy stracili życie i źródła utrzymania.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia ujednolici
Zdecydowana faworytk