Śmierci w kanale spowodowane były falą rasizmu

Utonięcie 27 osób przekraczających kanał La Manche zostało opisane przez przywódców UE, Borisa Johnsona i Priti Patel, jako „tragedia”.


Ale są w błędzie. To nie była tragedia, to rzeź. A krew jest na rękach Macrona, Johnsona, Patela i innych państw członkowskich UE, które dziś płaczą krokodylimi łzami, jakby te zgony nie były bezpośrednim wynikiem ich własnej nieludzkiej polityki imigracyjnej.


 
We Francji Macron nakazał francuskiej policji zburzyć obozy migrantów, a nawet pozbawić pożywienia. Celem jest doprowadzenie ludzi, którzy uciekli przed przemocą i uciskiem, do „usunięcia się”. W związku z tym władze francuskie nieustannie burzą obozy uchodźców w Calais i Dunkierce, pozostawiając wielu obozujących tam migrantów bez innego wyboru, jak tylko spróbować znaleźć łódź i zaryzykować przeprawę przez Kanał.
 
W Wielkiej Brytanii Johnson robi wszystko, co możliwe, aby podzielić ludzi, twierdząc, że powstrzyma imigrację. Torysi są zdeterminowani, aby przeprawa przez kanał La Manche była bardziej niebezpieczna i śmiertelna, a także powstrzymać marynarzy przed oferowaniem pomocy migrantom na lichych łodziach. We wrześniu 2021 r. grupa monitorująca „Channel Rescue”, była świadkiem szkolenia brytyjskich sił granicznych w zakresie używania skuterów wodnych do odpędzania migrantów na morzu. Te brutalne taktyki są wspierane przez coraz więcej przepisów przeciwko uchodźcom.
 

Mniej więcej w tym samym czasie ludzie tonęli w Kanale, a Królewskie Stowarzyszenie Jachtowe (RYA) ostrzegło swoich członków przed pomaganiem migrantom na morzu. Wynikało to z obaw, że mogą być ścigani i skazani za „przemyt ludzi” na mocy nowych przepisów.
Klauzula w ustawie o obywatelstwie i granicach torysów zwiększa wyroki za przemyt do Wielkiej Brytanii od 14 lat do dożywotniego więzienia. Prawo kryminalizuje marynarzy i inne osoby, nawet jeśli uratują azylantów i dotransportują np. do Dover.
Ani Johnson, ani Macron nie przyjmują elementarnej humanitarnej postawy wobec osób uciekających przed prześladowaniami. Zamiast tego starają się zatrzeć ślady, obwiniając „przemytników złych ludzi”. Przemytnicy ludzi są oczywiście podobni do innych kapitalistów – stawiają pieniądze ponad ludzkie życie. Ale jedynym powodem, dla którego istnieją, jest to, że politycy tacy jak Macron i Johnson zamknęli granice. Obaj traktują człowieka, jako „brzemię”, które trzeba przetasować i zniechęcić do ucieczki przed prześladowaniami.
 
Co gorsza, podczas gdy te europejskie kraje prezentują się, jako bastion liberalnej cywilizacji, dopuszczają tylko niewielką liczbę uchodźców w porównaniu z małym krajem takim jak Liban, który przyjął 1,5 miliona Syryjczyków.
 
Okrucieństwo w Kanale Brytyjskim następuje po kolejnej fali przerażających zgonów na granicy polsko-białoruskiej, kiedy co najmniej 10 uchodźców zamarzło na śmierć – w wyniku chorej gry geopolitycznej prowadzonej przez UE i Białoruś. Tysiące nadal marnieje na granicy.
 
Parlament UE udzielił minuty ciszy dla uchodźców, którzy utonęli wczoraj na morzu. Hipokryzja zapiera dech w piersiach. 
 
Śmierć tych uchodźców jest bezpośrednim skutkiem Fortecy Europa. Rzeczywiście, jeszcze w 2019 r. parlament UE (w tym kilku posłów do PE z Fine Gael) głosowało PRZECIW wnioskowi o przyspieszenie operacji poszukiwawczo-ratowniczych w basenie Morza Śródziemnego. 
 
Tymczasem Boris Johnson i Priti Patel podwoili swoje zaangażowanie w swoją obrzydliwą „Ustawę o granicach i narodowościach” oraz „zatrzymanie łodzi” i „rozbicie gangów przemytników ludzi”. 
 
Ale Johnson i Patel bardzo dobrze wiedzą, że takie uciskanie po prostu gra na rękę tym przemytnikom, których „model biznesowy” OPIERA SIĘ na braku bezpiecznej, legalnej drogi podróżowania do Wielkiej Brytanii w celu ubiegania się o azyl. Zapewnienie bezpiecznego przejścia osobom ubiegającym się o azyl w ciągu jednego dnia pozbawiłoby tych przemytników biznesu. 
 
Johnson, Macron i UE o tym wiedzą. Nie obchodzi ich to. Napierają swoimi okrutnymi środkami i nieludzkością. Ile jeszcze osób musi umrzeć? Otwórzcie granice. Uchodźcy mile widziani.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: People Before Profit

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wielotysięczny prot
Sinn Féin ogłasza
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська