Śmierć kroczy za koronawirusem

Każdego dnia dowiadujemy się o śmierci kilkunastu lub kilkudziesięciu osób, co powinno nas przekonać, że wirus Covid-19, nadal szalej po kraju, choćbyśmy przyzwyczaili się do zakazów i nie widzieli trupów na ulicach.

Jak wynika z ostatniego komunikatu władz medycznych, wiele osób widząc za oknami swoich domów słońce, zapałało wczoraj chęcią wyjścia na spacer, więc niektóre miejsca w miastach, przede wszystkim skwery i parki, wypełniły się piechurami. Można zrozumieć w jakimś stopniu rodziców, którzy, chociaż na chwilę chcieli wypuścić dzieci z domów, ale było też wiele osób, które samotnie przemierzały chodniki, wygrzewając się w promieniach słońca.

Doktor Tony Holohan z Ministerstwa Zdrowia powiedział, że to nieodpowiednie zachowanie, a i nie powinno mieć miejsca, ponieważ z powodu koronawirusa, w kraju zmarło kolejnych 36 osób, co podniosło całkowitą liczbę zgonów do 210. Podobnie było w przypadku nowych zachorowań i tych odnotowano 345 przypadków, więc w Irlandii mamy obecnie 5709 osób ze stwierdzonym koronawirusem.

Będąc przy Ministerstwie Zdrowia, wspomnieć należy słowa ministra Harrisa, a ten poinformował o nowych uprawnieniach, jakie w drodze rozporządzenia nadał Gardzie. Wczoraj wieczorem do wszystkich jednostek Gardy dotarła informacja, iż nadano policjantom nowe uprawnienia, a te wiążą się z nakładaniem mandatów oraz stosowania innych kar przewidzianych w przepisach, o ile nie podporządkujemy się wymogowi zachowania 2-metrowego dystansu społecznego.

Policjanci patrolujący miasta, mają interweniować w każdym z przypadków, kiedy zaobserwują osoby w grupach, ale i otrzymają zgłoszenie, iż w którymś z domów odbywa się przyjęcie i może w nim uczestniczyć większa grupa osób. Nowe zarządzenie wprowadzone zostało po konsultacjach ministra Simona Harrisa z komisarzem Gardy Drew Harrisem, który już wcześniej informował Departament Zdrowia, iż jego podwładnym brakuje środków do egzekwowania prawa, a ustawodawcy, nie przewidzieli wszystkich zachowań, jakie mogą prowadzić do naruszania przepisów nadzwyczajnych.

Minister Harris przypomniał, że nadal nie możemy oddalać się od miejsca zamieszkania dalej niż na 2 kilometry, nie możemy też podróżować bez istotnego powodu, a policja może ukarać nas mandatem w maksymalnej wysokości 2500 € lub doprowadzić do pozbawienia wolności na 6 miesięcy.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Garda nie odpuści w
Coraz więcej zmarno
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish